Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren intravilan fara PUZ
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren intravilan fara PUZ

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati in a intelege cat de cat legislatia noastra. Am achizitionat un teren intravilan ( mentionat in cartea funciara "intravilan extins" ) iar la depunerea documentatiei pentru obtinerea certificatului de urbanism mi s-a raspuns" Nu exista PUZ pe zona aceea deoarece nu exista interes deosebit" . In zona respectiva au fost construite diferite locuinte , cu sau fara autorizatii de constructii .
Intrebarea mea este cum este posibil ca un teren sa fie trecut din extravilan in intravilan fara a exista un PUZ si ce sanse am de a construi legal pe acest teren .
Va multumesc.
Cel mai indicat ar fi sa va adresati Primariei respective, departamentului juridic
Va multumesc pentru raspuns. Va rog sa -mi spuneti daca trecerea unui teren din extravilan in intravilan se face conditionat de existenta unui PUZ sau aici apare o ''lacuna voita '' a oficiului de cadastru si o lipsa de sincronizare cu Primaria?
Cu stima.