Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren 500m2 extravilan gard in gard cu intravilan = nu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren 500m2 extravilan gard in gard cu intravilan = nu pot construi

in anul 2009 am achizitionat un teren extravilan de 500 m patrati, aflat in imediata apropiere de limita intravilanului (gard in gard - vecinul e in intravilan si si-a construit casa). exista drum de acces lat de 7 m., avand drept de servitute. La o prima intrebare la primarie mi s-a spus ca nu pot construi numic, si ca nu pot sa-l trec in intravilan pentru ca e o suprafata prea mica. ce sa fac? sau consiliul judetean poate elibera autorizatie de constructie?
PUG= plan urbanistic general este necesar pentru trecerea din extravilan in intravilan.
acest PUG este costisitor(implica scoaterea din circuitul agricol si multe altele)... dar PUG-ul localitati se reface periodic ocazie cu care se si extinde, "urbanistul" de la primarie va poate da relatii despre aceasta oportunitate.
Consiliul judetean da autorizatii de construire in extravilan.
apelati la un autorizat cadastru(gasiti lista la OCPI din jud dvs), este necesara o documentatie tehnica pentru astfel de operatiuni.
Doresc sa cumpar un teren care are PUG aprobat, atunci mai este necesar sa fac PUZ?
PUZ, care stiu ca-i destul de costisitor si anumite primarii te obliga sa faci ptr o suprafata de minim 5000mp.
Multumesc