Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Schimbare categorie folosinta teren agricol
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Schimbare categorie folosinta teren agricol

Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti daca in conditiile legislatiei actuale, am sanse sa transform un teren extravilan categoria faneata in livada de pomi fructiferi.
Mai exact , detin un teren de 9000mp , teren extravilan faneata in zona de deal si fara nici-o aprobare am plantat 170 pomi fructiferi pe cca 4500mp.In aceste conditii, va rog sa-mi spuneti daca pot cere, sau incepe demersurile necesare pentru inregistrarea acestei livezi si aducerea unei valori suplimentare a terenului pe care-l detin?
Va multumesc.
Categoria de folosinta poate fi schimbata, dar nu in livezi. Cititi art. 5 din OUG 34/2013
[ link extern ]