avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1753 soluții astăzi
Forum Activitate next007

Activitate next007

Răspuns la discuția Inmatriculare auto fara taxa
nimic clar....deci se mai poate inmatricula fara taxa???? mai exista vreo portita sau o inmatriculez pe Bg???
pe 12 februarie este primul termen,voi incerca sa intervin in proces si sa cer o esalonare a onorariului si reducerea acestuia.Voi invoca si art 257 cod civil
Buna ziua.Va rog sa ma lamuriti si pe mine.
Am cumparat in 2006 decembrie o masina inmatriculata.Am facut contract de vanzare cumparare la un birou de acte de aici din Bv,m a trecut tot la acel birou pe mine pe cartea masinii.Pe spatele talonului nu s a trecut nici o instrainare,nu s a trecut nimic.Masina a ramas asa pe fostul proprietar,eu circuland asa cu ea pana prin 2008 cand am plecat din tara.
M am intors de cateva luni si as vrea sa o vand,dar....si acum incep problemele:masina are expirat itp ul din 08.2008.Din cate am inteles dupa o anumita perioada se poate suspenda din circulatie pt ca nu s a facut itp ul.Eu nu am cartea masinii am doar o copie dupa carte,aceasta ramanand la fostul proprietar,deci pana nu i au cartea nu pot face itp-ul.
L am sunat sa i au cartea,am inteles ca trebuie sa i dau o suma de bani pt impozitl pe care l a platit el,dar mi a mai spus ca el a radiat masina in august 2010 pe baza unei sentinte judecatoresti.Ca a vazut ca nu da de mine(eu fiind plecat)si s a gandit ca nu mai am masina.Pff,ca e radiata fiscal nu e problema,dar l am intrebat daca a radiat o si din circulatie...si mi a raspuns ca nu stie...dar crede ca parca e radiata si din circulatie.
Acum intreb...in lege am vazut ca sunt cateva situatii in care se poate radia o masina din circulatie si ca iti trebuie si numerele sa le predai si cartea si talonul cand radiezi masina.Adica putea sa o radieze din circulatie?el nu e prea hotarat cand imi spune,ori spune de aceea suspendare din circulatie din cauza ca nu are itp ul?sau ii este teama sa mi spuna ca a radiat o din circulatie ca poate nu i mai dau nici un ban si ca nu ma mai intereseaza,el stie ca vreau sa o vand si poate se gandeste ca am vandut o si mai bine nu mi spune?
Alta intrebare ar fi...contractul de vanzare cumparare poate sa expire?am vazut niste comentarii pe forumuri cum ca daca trec 30 de zile de la incheierea contractului si nu ai trecut masina pe munele tau acest contract expira si nu mai are valoare ....asa ca fostul proprietar devine din nou proprietar!!!
Eu am verificat masina pe site ul rar unde mi a spus ca masina apare in baza de date RAR dar ca are itp ul expirat de la data 08.2008.
Am verificat o si in baza de date (am un prieten in sistem)si acolo apare ca masina cu nr...respectiv nu figureaza ca fiind activa in circulatie.Asta sa insemne ca este suspendata din circulatie sau radiata din circulatie?
Ce am de facut in continuare?cum trebuie sa procedez?daca a radiat o o pot pune inapoi in circulatie?unii spuneau ca trebuie sa i platesc taxa de inmatiriculare?!!?
Va rog sfaturi si ajutor.Multumesc

Multumesc pt postare si va multumesc pt ca intelegeti ca nu sunt rau intentionat,credeti ma ca imi este rusine de ceea ce s a intamplat,eu o consider o delasare din partea noastra.
Ceea ce vreau sa va spun este ca nu este anexat la ceea ce am primit eu nici o chitanta de plata a vreunui onorariu,iar ca sa intaresc ceea ce sustin am vorbit cu presedintele si el m a indrumat sa vb cu avocatul si sa obtin vreo reducere la plata onorariului.Deci reiese clar ca asociatia nu i a platit nimic,inca,avocatului.
Nu vreau sa obtin nimic din chestia asta,doar ca mi se pare anormal si foarte mult acest onorariu.
Repet eu am platit tot ce aveam restant plus penalizari,nu am prejudiciat cu nimic asociatia,plata penalitatilor le am acceptat fara a avea o problema,am fost constient de acest lucru.
Am achitat tot debitul(datorii plus penalizari)la zi imediat ce am primit citatia.Sunt deacord ca asociatia cheltuie bani pe avocat in cazul in care exista cheltuieli de judecata,deci o judecata.In cazul asta nu va mai fi nici o judecata,odata ce debitul reclamat de catre ei a fost recuperat.
Nu sunt de acord cu faptul ca,suma ceruta de avocat este de 400 ron,aceeasi ca si in cazul in care nu achitam si ne judecam(unde probabil obtineam o esalonare a platii in timp).
Deci repet,datoria a fost recuperata(suma oricum nu a fost de speriat,800 ron si doar de 6 luni)asociatia nu a platit nici un onorariu avocatului,deci eu as fi dator direct avocatului,nu asociatiei.Asociatia nu mai are nici o pretentie fata de parat,datorita achitarii datoriei(asta este si ideea,pe ei ii intereseaza sa si recupereze datoriile nu sa se judece si odata ce au fost platite asa repede,repet primul termen este pe 12.02.2012,nu mai exista pretentii),deci eu pur si simplu sunt dator unui avocat cu care nu am nimic de impartit,care a plimbat pur si simplu o hartie la judecatorie,care nu va sustine nici o cauza in data de 12.02.2012.
Asta este,si normal daca ar trebui sa platesc niste servicii ale unui avocat,mi s ar pare normal sa fie direct proportionale cu munca prestata,nu sa fie egala in ambele situatii,adica si cu proces si fara.
Asta ma intereseaza pe mine.
Si as mai intreba ceva tot aici ca sa nu mai deschid alt topic:
Daca as vrea sa reclam contabila asociatiei,unde ar trebui sa o fac?modul in care mi a vorbit si cum s a purtat in momentul in care am cerut sa fiu indrumat si sa mi se spuna cum am putea rezolva aceasta problema....lasa de dorit.Adica asa servicii din partea ei....nu sunt pt secolul in care traim.Nu i am intrat in joc si nu am vrut sa o jignesc cu toate ca o merita.Nu stiu,dar mi a lasat impresia ca ar fi ceva legatura intre ea si avocat,atat de inversunata era ca eu trebuie sa platesc cheltuieli de judecata.Din prima asta mi a spus,parea cum ca nu o intereseaza faptul ca asociatia isi recupereaza datoria,important este ca eus i platesc avocatului onorariu.Ciudat!
Deci unde as putea sa o reclam?exista o asociatie a asociatiilor???
As putea sa ma exprim in ascris fata de comitetul de asociatie prin care sa cer scutirea de la datoria catre avocat in acest caz?in care am achitat imediat ce am fost instintat toate datoria?Adica in sedinta comitetului de asociatie sa decida cum si ce?si macar sa fie inregistrata de pe acum iar cand va fi termenul sa i prezint judecatorului ca la data de azi am cerut scutirea de la plata onorariului?
La protectia consumatorului pot sa reclam comportamentul contabilei?
Pe chitanta eliberata de ei scrie toata suma platita, iar mai jos explica
cheltuieli intretinere lunile febr,martie,apr,mai....+penalizari

Normal nu ar trebui taiate chitante separat pt datoriile lunare plus alta pentru penalizari???
Multumesc.
PS- nu incerc sa conving pe nimeni ca nu am gresit ca nu am platit la timp ,dar toti avem probleme,am 2 copii,venitul pe familie este de 2200 ron iar chiria este 200 euro lunar(830 ron)Este greu,nu foarte dar greu.A fost un pic de delasare din partea noastra,dar acum in al 12 lea ceas ,am inteles si tocmai de aceea am achitat imediat intreaga suma+penalizari.Si mi am propus sa platesc lunar,sa nu mai fie nici un fel de discutii.NU pot fi etichetat ca rau platnic,cel putin asa cred eu.
Multumesc
Am uitat sa mentionez ca nu eu sunt chemat in judecata ci proprietarul care nu as vrea sa afle aceste probleme.
Datoriile sunt ale mele si e normal ca eu sa platesc.Voi putea eu sa ma prezint la prima infatisare si sa cer ce mi ati spus mai sus?sau sa fac o intampinare la cererea de chemare in judecata prin care sa explic totul si prin care sa invoc si prevederile art 275 Cpc???
sunt de acord ca a efectuat activitati juridice dar o plimbare pana la judecatorie costa 400 ron???
Si plangerea a fost formulata corect???invocand o somatie care nu are nici o legatura cu datoria?si faptul ca am refuzat in mod nejustificat plata cand nici macar nu am fost somat???
Eu tocmai de aceea am luat legatura su el azi,adica dupa 26 zile de la depunerea cereri de chemare in judecata(primul termen fiind pe 12.02.2012)si sa ma inteleg cu dansul.....dar 400 ron si raspunsul la telefon...domne' nu ma intereseaza ori platesti 400 ron ori te obliga judecatorul....nu mi se pare ok,mai ales ca nu mai are ce sa se judece....
Ma rog,cred ca nu inteleg eu ceva.
Astept in continuare si alte pareri si poate ma invatati ce sa fac,nu mi se pare corect ceea ce se intampla.
Multumesc de raspunsuri
Buna ziua.Incep prin a va spune ca locuiesc in chirie fara contract de 2 ani.
Ca multi bugetari si avand 2 copii(nu o iau ca o scuza)am ramas anul trecut restant la intretinere 627 ron.In octombrie 2010 am primit o somatie de la asociatie,prin care ma somam sa platesc restantele altfel voi fi dat in judecata.Am fost si am achitat datoria restanta,iar in februarie 2011 am achitat la zi pana in decembrie(se afiseaza cu o luna in urma).Nu s a ajuns la judecata pt ca nu era cazul iar in urma somatiei am achitat.
Din ianuarie si pana azi nu am achitat din nou nimic la intretinere si am adunat o restanta de 830 ron plus 110 ron penalizari deci in total 940 ron.In data de 03.08.2011 am fost dat in judecata pt plata acestei sume plus cheltuielile de judecata(onorariul avocatului).Am primit citatia acasa in data de 30.08.2011 si prima infatisare este in 12.02.2012.Eu azi 01.09.2011 am fost la asociatie si am achitat intreaga datorie plus luna asta deci sunt pe zero cu datoriile.Am avut norocul sa fie si presedintele de asociatie acolo cu care am discutat si l am intrebat ce o sa fie in continuare.
Mentionez ca nu am primit nici o somatie de plata a datoriei pe toata perioada asta,singura somatie primita a fost cea din 10.2010 care nu are nici o legatura cu suma restanta pt care am fost dat in judecata.In plangerea facuta la Judecatorie,au scris...citez..
.''Mentionam ca paratul a refuzat in mod nejustificat plata cheltuielilor de intretinere restante cu toate ca a fost instintat ca datoreaza sumele de mai sus prin somatia nr.177 din data de 04.10.2010''.....!!!

Aceasta somatie nu are nici o legatura cu suma restanta datoria fiind din ianuarie 2011.
Au atasat si o copie a somatiei respective,eu i am spus contabilei de la asociatie ca nu are nici o legatura si ca nu trebuia sa ma dea in judecata fara sa ma someze.
Deci in concluzie eu azi am achitat tot ce aveam de achitat inclusiv penalizarile,sunt pe zero,voi avea grija sa nu mai am restante,prima infatisare este in februarie 2012.Ce o sa se judece atunci ...nu stiu,odata ce au fost stinse datoriile pe care ei le cer la judecata.
Ce vreau eu sa intreb si ce mi se pare aberant este ca...am luat legatura cu avocatul lor i am explicat totul i am spus ca am achitat tot iar el mi a spus ca trebuie sa mai platesc 400 ron cheltuieli de judecata!!!pai ce judecata ,adica ar trebui sa platesc ceva ce nu va mai fi,nu?
nu stiu ce sa fac,mi se pare aberant totul,am achitat tot,am fost dat in judecata fara sa fiu somat,plangerea este aiurea facuta,cu o suma datorata din ianuarie 2011 si anexat o somatie care mi au trimis o in octombrie 2010 pt alta suma....
Va rog sa mi spune ti cum ar trebui sa procedez,nu as vrea sa platesc aceasta suma de 400 ron avocatului care nu are ce sa reprezine si ce sa sustine datorita faptului ca restanta pt care ei m au dat in judecata a fost achitata.
As sta si pana in februarie si sa merg la proces si sa i spun judecatorului exact aceasta poveste si ca am l;uat legatura cu acest avocat de pe acum....nu stiu cum este mai bine.Sa cer o hartie sau sa fac o cerere catre asociatie sau avocat prin care sa cer sa nu mai pltesc,sau sa si retraga plangerea???Nu stiu,astept un raspuns.Multumesc.
adresa mea de mail este bog_dami@yahoo.com