avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1710 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Valabilitate contract auto, masina radiata?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Valabilitate contract auto, masina radiata?

Buna ziua.Va rog sa ma lamuriti si pe mine.
Am cumparat in 2006 decembrie o masina inmatriculata.Am facut contract de vanzare cumparare la un birou de acte de aici din Bv,m a trecut tot la acel birou pe mine pe cartea masinii.Pe spatele talonului nu s a trecut nici o instrainare,nu s a trecut nimic.Masina a ramas asa pe fostul proprietar,eu circuland asa cu ea pana prin 2008 cand am plecat din tara.
M am intors de cateva luni si as vrea sa o vand,dar....si acum incep problemele:masina are expirat itp ul din 08.2008.Din cate am inteles dupa o anumita perioada se poate suspenda din circulatie pt ca nu s a facut itp ul.Eu nu am cartea masinii am doar o copie dupa carte,aceasta ramanand la fostul proprietar,deci pana nu i au cartea nu pot face itp-ul.
L am sunat sa i au cartea,am inteles ca trebuie sa i dau o suma de bani pt impozitl pe care l a platit el,dar mi a mai spus ca el a radiat masina in august 2010 pe baza unei sentinte judecatoresti.Ca a vazut ca nu da de mine(eu fiind plecat)si s a gandit ca nu mai am masina.Pff,ca e radiata fiscal nu e problema,dar l am intrebat daca a radiat o si din circulatie...si mi a raspuns ca nu stie...dar crede ca parca e radiata si din circulatie.
Acum intreb...in lege am vazut ca sunt cateva situatii in care se poate radia o masina din circulatie si ca iti trebuie si numerele sa le predai si cartea si talonul cand radiezi masina.Adica putea sa o radieze din circulatie?el nu e prea hotarat cand imi spune,ori spune de aceea suspendare din circulatie din cauza ca nu are itp ul?sau ii este teama sa mi spuna ca a radiat o din circulatie ca poate nu i mai dau nici un ban si ca nu ma mai intereseaza,el stie ca vreau sa o vand si poate se gandeste ca am vandut o si mai bine nu mi spune?
Alta intrebare ar fi...contractul de vanzare cumparare poate sa expire?am vazut niste comentarii pe forumuri cum ca daca trec 30 de zile de la incheierea contractului si nu ai trecut masina pe munele tau acest contract expira si nu mai are valoare ....asa ca fostul proprietar devine din nou proprietar!!!
Eu am verificat masina pe site ul rar unde mi a spus ca masina apare in baza de date RAR dar ca are itp ul expirat de la data 08.2008.
Am verificat o si in baza de date (am un prieten in sistem)si acolo apare ca masina cu nr...respectiv nu figureaza ca fiind activa in circulatie.Asta sa insemne ca este suspendata din circulatie sau radiata din circulatie?
Ce am de facut in continuare?cum trebuie sa procedez?daca a radiat o o pot pune inapoi in circulatie?unii spuneau ca trebuie sa i platesc taxa de inmatiriculare?!!?
Va rog sfaturi si ajutor.Multumesc

Alte discuții în legătură

Radiere auto fara civ Krisstinel Krisstinel Buna ziua, detin in prorietate un autoturism pe care nu l-am mai miscat de vreo 6 ani, masina a ajuns un morman de fier si atat. Toate impozitele platite la ... (vezi toată discuția)
Placute de inmatriculare auto crina67 crina67 buna seara..am o nelamurire daca ma puteti ajuta va rog..am vindut o masina acum 5 ani ,in 2008,noul propietar nu s a prezentat dupa o luna sa perfectam actele ... (vezi toată discuția)
Vanzarea unui autovehicul la care nu s-a facut radierea in 30 de zile paulpaul22 paulpaul22 buna seara.as dori sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez pt. radierea unui autovehicul pe care l-am vandut de 2ani , i-mi vin amenzi de neplata a rovinietei ... (vezi toată discuția)