avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 655 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Radiere auto fara CIV
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Radiere auto fara CIV

Buna ziua, detin in prorietate un autoturism pe care nu l-am mai miscat de vreo 6 ani, masina a ajuns un morman de fier si atat. Toate impozitele platite la zi.
Vreau sa plec din tara si doresc sa scap de ea dar m-am lovit de urmatoarea problema: cand i-am cautat actele ca sa o vand unui amic i-am gasit doar talonul, fara carte; bun, am dus-o la RAR sa scot duplicat, am scos duplicat si am mers la notar sa facem imputernicire. Notarul imi zice ca pe carte nu e trecut proprietarul, ma intorc la RAR care imi zice ca politia trece proprietarul. Ma duc la politie care imi zice ca trebuie sa-mi schimbe talonul ca e alta serie de carte acum dar, printre mormanul de acte imi zice ca trebuie copie dupa RCA. Si aici m-am pierdut. Nu are rost sa mentionez cozile si birocratia prin care am trecut zilele acestea in schimb intreb ce i-am intrebat si pe cei de la politie: este normal sa fiu obligat sa fac RCA la un autoturism nemiscat de 6 ani si care sta sa se rupa in doua? Imi face cineva acel rca avand in vedere in ce hal e masina? Pot sa o radiez si fara sa trec prin toate astea? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 16:37, 9 Mai 2019
Buna ziua!
Radiata din circulatie, mai aveti numerele?
Daca doar de la primarie, impozit, stiu ca se poate da o declaratie pe proprie raspundere la notar, la care atasati copi dupa talon si certificat de inmatriculare, cum ca nu mai folositi masina dotorita stari in care se afla.
Discutati asta la primarie si apoi mergeti la notar.
Ultima modificare: Joi, 9 Mai 2019
Ionut.ion, utilizator
Buna ziua, cum adica certificat si talon, nu sunt unul si acelasi? Daca va refereati la carte, in duplicat nu sunt trecut ca proprietar, nu e trecut nimeni. Masina are numerele pe ea. Eu vreau sa o las cuiva sa scap de impozit iar acel cineva urmeaza sa se duca cu ea la programul rabla. Nu pot sa fac vanzare-cumparare ca nu sunt trecut ca proprietar in carte.

Ionut.ion a scris:

Buna ziua!
Radiata din circulatie, mai aveti numerele?
Daca doar de la primarie, impozit, stiu ca se poate da o declaratie pe proprie raspundere la notar, la care atasati copi dupa talon si certificat de inmatriculare, cum ca nu mai folositi masina dotorita stari in care se afla.
Discutati asta la primarie si apoi mergeti la notar.

Am vrut sa spun carte si talon, scuze.
Atunci v.a trebui sa urmați pasii înfocați de Poliție...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Talon pierdut rabla 2013, ce-i de facut? cyan cyan situatia se prezinta in modul urmator: o persoana a cumparat o masina in urma cu 3 ani, a facut contract de vanzare-cumparare, a inregistrat-o la ... (vezi toată discuția)
Succesiune autoturism fara carte de identitate user43 user43 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in reglementarea urmatoarei situatii: Dupa decesul sotului meu, am dorit sa fac succesiune pentru un autoturism personal. ... (vezi toată discuția)
Rca pe numele fostului propietar halfman2015 halfman2015 Buna seara, Acum aprox. 6 luni am vandut un autoturism propietate personala catre o persoana fizica cu contract de vanzare cumparare(fara notar) si cu ... (vezi toată discuția)