avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune autoturism fara carte de identitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune autoturism fara carte de identitate

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in reglementarea urmatoarei situatii:
Dupa decesul sotului meu, am dorit sa fac succesiune pentru un autoturism personal. Succesiunea mi s-a refuzat deoarece s-a pierdut cartea de identitate a autoturismului si m-am prezentat doar cu talonul masinii + celelalte acte necesare conform legii.
Notarul solicita sa aduc un duplicat al cartii de identitate si mi s-a spus sa solicit acest lucru la fisc sau rar.
Cele 2 institutii RAR respectiv Fisc, refuza sa imi dea duplicat, fara a avea succesiunea facuta si implicit drept de proprietate asupra masinii.
Ce se poate face in acest caz in care fiecare institutie refuza sa ma ajute.
Cum pot deveni proprietar al masinii, doresc sa o inmatriculez pe numele meu.
Masina a fost inscrisa si la fisc si la politie din 2010.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 06:50, 30 Ianuarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Obțineți de la notar un certificat de calitate de moștenitor.
In baza acestuia, puteti obtine in calitate de moștenitor cartea de identitate auto.
Ce costuri implica obtinerea unui certificat de calitate de mostenitor?
raluk0207 a scris:

Obțineți de la notar un certificat de calitate de moștenitor.
Ultima modificare: Miercuri, 29 Ianuarie 2020
user43, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Necunoscand speta si documentele dvs nu pot sa va spun. Le discutați direct cu notarul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum sa recuperez toate actele pierdute? Iuliana.H Iuliana.H Buna seara .Am pierdut toate actele casei cu mar fi:certificatele de nastere al meu si al sotului ,certificatul de casatorie, certificatele de deces ,acte de ... (vezi toată discuția)
Pot sa vand masina doar cu copie dupa catea de identitate? armand38and armand38and Am cumparat o masina si am talonul si copie dupa cartea de identitate a masinii,originalul a ramas la firma care am cumparato care acum firma nu mai exista(a ... (vezi toată discuția)
Acte masina Octav1996 Octav1996 Buna seara ,sunt unicul mostenitor pentru un autorurism ,sunt in posesia unui certificat de calitate de mostenitor si nu pot gasi actul de proprietate a ... (vezi toată discuția)