Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune autoturism fara carte de identitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune autoturism fara carte de identitate

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in reglementarea urmatoarei situatii:
Dupa decesul sotului meu, am dorit sa fac succesiune pentru un autoturism personal. Succesiunea mi s-a refuzat deoarece s-a pierdut cartea de identitate a autoturismului si m-am prezentat doar cu talonul masinii + celelalte acte necesare conform legii.
Notarul solicita sa aduc un duplicat al cartii de identitate si mi s-a spus sa solicit acest lucru la fisc sau rar.
Cele 2 institutii RAR respectiv Fisc, refuza sa imi dea duplicat, fara a avea succesiunea facuta si implicit drept de proprietate asupra masinii.
Ce se poate face in acest caz in care fiecare institutie refuza sa ma ajute.
Cum pot deveni proprietar al masinii, doresc sa o inmatriculez pe numele meu.
Masina a fost inscrisa si la fisc si la politie din 2010.
Va multumesc
Obțineți de la notar un certificat de calitate de moștenitor.
In baza acestuia, puteti obtine in calitate de moștenitor cartea de identitate auto.
Ce costuri implica obtinerea unui certificat de calitate de mostenitor?
raluk0207 a scris:

Obțineți de la notar un certificat de calitate de moștenitor.
user43, utilizator
Necunoscand speta si documentele dvs nu pot sa va spun. Le discutați direct cu notarul.