avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 318 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... RCA pe numele fostului propietar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

RCA pe numele fostului propietar

Buna seara,

Acum aprox. 6 luni am vandut un autoturism propietate personala catre o persoana fizica cu contract de vanzare cumparare(fara notar) si cu mentiunea in talon ca masina e instrainata catre X si am fost de accord sa pastreze numerele pana schimba actele masinii.
In cele 30 de zile in care noul propietar trebuia sa schimbe actele, acesta a incheiat un RCA pe 6 luni pe numele meu, avand acest drept(presupun)

Intre timp 30 de zile au trecut, au trecut si cele 6 luni din RCA si am verificat pe internet ca noul propietar a inchelat o noua asigurare RCA pt 1 an tot cu numerele mele de inmatriculare.

Este legal sa faca acest lucru? In caz de accident ce se intampla? pot fi afectat in vreun fel?

eu nu mi am dat acordul pt asa ceva si noul propietar nu mi raspunde la telefon.
Ultima modificare: Joi, 4 August 2016
halfman2015, utilizator
Cel mai recent răspuns: halfman2015 , utilizator 12:39, 4 August 2016
Contractul de v/c al unei masini nu este obligatoriu sa fie incheiat la notar, se incheie de regula la societati specializate.
Cand ati vandut v-ati rezervat numerele la politie pentru o alta masina sau a fost doar o conventie verbala?
Din moment ce ati vandut masina cu contract de v/c nu sunteti afectat in niciun fel in cazul unui accident.
nu am rezervat numerele pentru o alta masina, a fost o conventie verbala.
Eu am trecut in talon ca masina e instrainata catre X de la data respectiva.
Cum poate incheia in continuare o polita RCA cu un talon care nu este pe numele lui?
pot face o sesizare undeva?
Daca nu ati rezervat numarul atunci cumparatorul are posibilitatea sa opteze pentru pastrarea acestuia, pentru altul preferential sau "la rand". Pe internet se verifica doar dupa numar nu si dupa numele proprietarului. Poate a inmatriculat masina cu nr vechi. Puteti sesiza asiguratorul.
masina a fost inscrisa pe Bv, noul propietar e din TM. Am facut o sesizare la ASF.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare autoturism avram172 avram172 Buna ziua. In noiembrie 2015 am vandut un autoturism care era inscris pe numele meu, incheind in acest sens acte de vanzare cumparare, am dat si certificatul ... (vezi toată discuția)
Valabilitate rca incheiata pe numele noului proprietar in cazul schimbarii proprietarului Pop Izabela Pop Izabela Dat fiind preturile prohibitive practicate de societatile de asigurari pentru proprietarii de autoturisme cu varsta sub 25 ani am decis sa transcriu masina pe ... (vezi toată discuția)
Vanzare autoturism octavian0110 octavian0110 Buna seara ! Maine intentionez sa vand un autoturism, insa nu ma pricep foarte bine la prodeura necesara; mentionez ca acest autoturism este inmatriculat in ... (vezi toată discuția)