avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1481 soluții astăzi
Forum Activitate gabitza_itza

Activitate gabitza_itza

Răspuns la discuția poprire.. cont nou?
Multumesc, am cerut salariul in numerar dar tot insista sa am card.

Ar mai fi o intrebare: dupa poprire pe conturi banca mai aplica penalizari?

MUltumesc
Buna seara. Am o poprire pr conturile bancare si nu am avut venituri intrate in conturile din Romania in ultimii 3 ani. De aceea cardurile vechi sunt expirate si majoritatea conturilor inactive. Azi banca mi-a refuzat un card de salariu pe motiv ca am aceasta poprire. Presupune poprirea aceasta si interdictia de a deschide conturi noi? Cum anume sa imi ridic atunci salariul?

Merci
Răspuns la discuția PFA- servicii psihologice?
Analore a scris:

Trebuie sa tineti cont de faptul ca noua reglementare a PFA-urilor OUG nr. 44/2008 ""nu se aplica profesiilor liberale si activitati economice a caror desfasurare este organizata si reglementata prin legi speciale. In plus, OUG nr. 44/2008 nu se aplica acelor activitati economice pentru care legea a instituit un regim juridic special, anumite restrictii de desfasurare sau alte interdictii. In consecinta, din cate stiu eu profesia de Psiholog este reglementata de o lege speciala care prevede si formele de organizare profesionala, in concluzie nu cred ca puteti autoriza un PFA in aceste conditii. Trebuie sa studiati legea de organizare profesionala, in ceea ce priveste forma economica va inregistrati ca si profesie liberala similar avocatilor, notarilor, etc.




In legea psihologului si in actele emise de colegiu se precizeaza ca trebuie sa ai cabinet individual, numai ca aceasta presupune sa detii un spatiu, propiretate sau chirie, care sa fie amenajat si sa va fi aprobat ca locatie pentru cabinet de colegiu. Insa eu nu detin acel spatiu si vreau sa profesez de ex. inchiriind spatiu cu ora in diverse locatii. Am drept de libera practica, care e forma legala de a profesa? Nu e ilegal sa practic, nu toti vrem sa avem propriul cabinet. Pot avea clienti care solicita interventia la domiciliu, cum ar fi invalizi sau bolnavi in stadiu terminal. Au nevoie de consiliere astfel de oameni. Care este forma legala? Nu un PFA?