avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Activitate doinadoina

Activitate doinadoina

Buna ziua!

Ma intereseaza sa stiu daca pot organiza legal, ca persoana fizica un concert in aer liber. Si daca da, in ce conditii.

Nu stiu daca am postat unde trebuie. Daca am gresit va rog sa ma scuzati!
Va multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil 2011
tudorvaleriu a scris:

1. Puteti incerca sa incheiati un CIM cu program redus (de o ora pe zi sau pe saptamana) cu orice firma sau o conventie civila de prestari servicii. Venitul nu conteaza, poate fi cat de mic.
2. Puteti incheia un CIM si cu cumnata dvs. (ca persoana fizica angajatoare) dar sa mergeti la ITM sa va ajute cu un model de CIM si sa va spuna cum se procedeaza.
3. Cand veti intra in CCC sa nu uitati sa incetati CIM.



Am fost la ITM Prahova si mi s-a spus ca pot incheia un contract cu cumnata mea ca persoana fizica angajatoare. Trebuie sa platesc la casa de pensii si la asigurari de sanatate, dar nu pot beneficia in urma acestui contract de indemnizatie pentru crestere copil, pentru ca acest venit nu este impozabil.
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil 2011
Va multumesc domnule TudorValeriu pentru sfatul si amabilitatea dumneavoastra!

Va rog sa ma scuzati pentru insistenta, insa mai am niste nelamuriri: la ce se refera mai exact "CONVENTIA CIVILA DE PRESTARI SERICII"?

Am uitat sa specific faptul ca , cumnata mea este din nou insarcinata in 3 luni.
In cateva luni va intra in prenatal si pe urma in CCC.
In calitate de persoana fizica angajatoare, ii va afecta in vre-un fel CCC, va putea beneficia de indemnizatia pentru copilul care se va naste?

O zi buna va doresc!
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil 2011
Buna ziua!Am lucrat 8 luni cu contract de munca pe perioda determinata. In urmatoarea luna dupa incheierea contractului(luna curenta), am ramas insarcinata.Stiu ca numai daca am obtinut venituri impozabile in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului voi putea beneficia de indemnizatie pentru CCC. Mai am nevoie de 9 luni de cotizare daca nu ma insel...

Cumnata mea are o fetita care, tocmai a facut 2 anisori si o lasa zilnic in ingrijirea mea cat ea este la serviciu.
Intrebarea este: se poate ca ea sa-mi faca un contract de munca, cu cateva ore pe zi, cum ca ingrijesc copilul? Mentionez ca purtam acelasi nume de familie si stam la aceeasi adresa. Sau trebuie obligatoriu sa am CIM in cadrul unei firme?

Va rog din suflet sa-mi dati un sfat!..ca si viitoare mama imi doresc sa pot asigura vitorul copilului meu.

Va multumesc!