avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate oti

Activitate oti

se mai poate incheia in data de 15.06 si transmite in revisal act aditional de prelungire contract avand in vedere ca acesta inceteaza de drept in data de 15.06 ?
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
e cineva prin penal?

Am o nedumerire,sursa: M.U. evident

Participatia proprie la savarsirea unei infractiuni:
a.nu poate fi retinuta in concurs real cu participatia improprie la o infr. formala
b.poate fi retinuta in concurs ideal cu participatia improprie la o infr. materiala
c.este posibila la pluralitatea constituita

Raspuns corect doar C motivand la b. ca " nu este posibil ca la aceeasi fapta care intruneste elementele constitutive ale mai multor infr. toti participantii actioneaza in acelasi timp cu aceeasi forma de vinovatie si totodata unii sa actioneze cu intentie iar altii din culpa sau fara vinovatie."
In ilustra ed. a 4 (ca si in a 3a ) la subiectul participatie proprie in concurs cu improprie nu face o diferentiere pe formale/ de rezultat,dar da exemplul cu instigarea succesiva unui minor si a unui major sa comita impreuna un furt.
Si daca instigarea in acest exemplu e simultana, varianta de la litera b nu e corecta ?
Cititnd toate pe rand...mi se pare ca nu se leaga una cu alta si in loc sa ma lumineze dimpotriva :-/
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
9iustitia a scris:

carmen0602 a scris:

Ati achizitionat careva noua carte a dl.Udroiu la penal? In caz afirmativ, sunt ceva schimbari/modificari/noutati majore?


Da,confiscarea extinsa o trateaza in 4 pag.Nu pot sa spun ce a adaugat fata de editia 3 pt.ca eu nu aveam decat editia 2,iar fata de ed.2 aduce cateva idei noi..nu si noutati majore.Mentionez ca inca n-am citit-o in intregime.:)Acum vad ca s-a mai raspuns...


Eu am cele 3 editiii si de fapt noutati aduce editia 3 a fata de cea cu mica reforma, ed a 4 a (cea portocalie) are o rearanjare a capitolelor in partea generala si grafic sunt evidentiate clasificarile, enumerarile ocuand mai mult spatiu. Am ajuns pe la pag 150 si mergand comparativ nu am gasit mare lucru nou fata de a 3 a.
Am si eu o curiozitate: a mai luat cineva 6,90 consecutiv la 2 examene ??? #-o
Si la 6,50 m am poticnit tot de 2 ori identic.
Al naibii de greu saltul ala pana la 7,50 nici nu stiu ce are relevanta pt ca orele de studiu se pare ca mai putin...

Cat despre cei ce -si pot lua concediu pt a invata...nu pot sa le spun decat : norocosilor !

Are cineva editia 2 si a 3 a din Udroiu proc.penala? Sunt diferente majore intre cele doua ?

isis23 a scris:
Baftă tuturor ! Mariana, Artax, Oti, Ovidiu , vă ?in pumnii ! :luck:

Multumim ca v-ati gandit la noi,cred ca pot vb in numele tuturor :-)

Asteptam cu nerabdare baremul cei care am iesit.
Ma lamureste cineva daca recursul impotriva incheierii de prelungire a arestarii preventive e sau nu e suspensiv de executare ?

Udroiu la pag 179 editia 2010 zice ca Nu e , si la pag 190 zice ca este. #-o

Am ratat eu vreo discutie pe tema asta in ultimii 2 ani oare ?

Codul precizeaza doar ca recursul pe incetarea de drept, luarea si mentinerea (in cursul judecatii) nu este suspensiv de executare.
prima intrebare cred ca e retorica, daca anul asa vor "muschii" lui MU, asa e ,asta nu inseamna ca la anul nu si va schimba parerea (ca si la unele cauze care inlatura caracterul penal care produceau efecte in personam in ed. din 2010 si in ed din 2011 produc ef in rem, cred ca starea de necesitate)

trebuie sa urmeze tratamentul pana la insanatosire deci si in cazul lib.cond
Postez dupa o cautare amanuntita in forum,fara succes.

Am urmatoarea speta: In cazul salariatilor care lucreaza in ture 12/24 12 /48 li se plateste spor de noapte cand orele cad noaptea si spor de week end cand orele lucrate cad in week end (conform art. 137 al. 2 si 3)
Este necesara plata cu 100% spor pt orele lucrate sambata si duminica ? Am intalint aceasta opinie f des, eu nu vad temeiul... acestea sunt zile de repaus saptamanal si nu zile de sarbatoare legala deci nu se aplica art. 142 si li se plateste spor de weekend.

O alta nedumerire ar fi cum se ponteaza un sofer care pleaca in cursa la ore diferite in fiecare zi sau la 2 zile ? norma de lucru e intreaga dar ce iau in considerare? foaia de parcurs ? si se urmaresc saptamanal orele ?
artax a scris:
la proprietatea comuna este tratat si partajul, dupa NCC, cu muuuulte modificari fata de procedura partajului din Cpc in vigoare, iar pe tematica la pr. civila apare partajul, deci pe legea veche
toate conexiunile intre institutii fac ca pregatirea la civil sa fie foarte dificila, apar contradictii la tot pasul, iar la grile " alunec" fie spre ceea ce stiam din legea veche, fie spre ceea ce e conex in legea noua, dar nu se cere
poate e numai impresia mea, dar merge greu civilul...

Subscriu si eu.
Obligatiile lui L.Pop (asta am eu ) de fapt sunt ale "altora" el avand doar Rasp civ delictuala, si pe langa structura diferitaa subiectelor e noaptea mintii, autorii respectivi se dau la concurs care sa intrerpreteze ceva si mai nou si mai altfel desi nu e f diferit de vechiul cod (ex cesiunea de creanta unde dupa ce enumera n-spe mii de modalitati de a o face opozabila tertilor,concluzia e ca "de fapt acestea nu sunt veritabile modalitati ...."etc . Ipoteca pare o mica lucrare de doctorat pe care nu o pricepi fara cod langa tine.
Contractele lui Stanciulescu par asa un curs de anul intai sincer.
Timpul nu e suficient niciodata in viziunea noastra e adevarat, dar de data asta au facuto lata...uite exam nu e examenu si la final uite l pe NCC
Asa credeam si eu ca ma destind...maaare greseala. Am zis las ca iau doar codul, dar nici poveste nu merge nici asa. Contractele lui Stanciulescu m-au dezamagit insa, asa ca am luat Institutiile lui Boroi & Co.La reale doar mi am bagat nasul prin cod dar inca nici nu am altceva. Ce aveti la reale ?