avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate Mario-100

Activitate Mario-100

Răspuns la discuția Termen legal de raspuns
Care ar fi termenul recomandat de adresare la OPC, dupa cat timp pot trage concluzia ca banca face "abuz" de timpul meu ?

Multumesc
Răspuns la discuția Termen legal de raspuns
Imi vine greu sa cred ca o institutie privata nu are obligatia stabilita prin lege sa dea un raspuns uni client (pt ca termen "nelimitat" echivaleaza cu a nu fi obligat vreodat sa dai un raspuns sau il dai peste 11 ani)

In cazul neprimiri unui raspuns de la banca in cat timp de la depunerea cereri la solicitarea mea a clientului/consumatorului este iindreptatita protectia consumatorului sa intervina ?
Răspuns la discuția Termen legal de raspuns
Nu inteleg cum fiecare banaca isi stabileste termenul, nu exista un act legislativ care sa prevaleze normele interne ale bancilor, trebuie sa existe un termen maxim in care este obligata sa dea curs unei solicitari, conf raspunsului dvs inseamna ca pot astepta si un an daca banca asa considera de cuvinta...

Pe mine ma intereseaza cadrul legislativ in care banaca isi poate stabili normele interne, mai exact care este termenul legal maxim de raspuns conf legislatiei nu conf normelor interne

Multumesc

Buan ziua,

Daca solicit unei banci un document standard de ex. o scrisoare de refinantare, care este termenul legal in care banca este obligata sa-mi elibereze documentul cerut ?

Suplimentar rog daca se poate si legea/articolul

Multumesc
Răspuns la discuția Dividende si costuri
Dividendele se platesc de un SRL unei persoane fizice (asociat/actionar in cadru SRL) nu unei persoane juridice cum reiese din ART 36 alin 2 citat de dvs

Care ar fi costurile aferente dividendelor in aceasta situatie ?

Multumesc
Răspuns la discuția infiintare societate comerciala
Va recomand sa folositi urmatoarele coordonate ce apartin ONRC si sa aflati detalii direct de la sursa

ONRc-relatii cu publicul

Tel. centrală: (+40-21) 316.08.17; 316.08.18; 316.08.24; 316.08.26;
Tel./Fax: (+40-21) 316.08.12; E-mail: relatiipublice@onrc.ro
Răspuns la discuția Dividende si costuri
SRL
Care sunt costurile aferente dividendelor si ordine in care acestea se aplica in 2011, eu stiu asa:

Profit brut -16% = profit net

Parte din profitul net pe care o vrei ca dividende - 16% = dividende nete

Dividende nete - 5.5 % = stingerea datoriilor catre CASS

Mai departe nu mai stiu se platesc si alte contributii (ex pensie, somaj), mai exista si alte costuri ?

Multumesc
Avand calitatea de mandatar PF, in cat timp de la data semnari contractului de mandat trebuie sa-l inregistrez la ANAF, care e termenul maxim ?

Multumesc
Multumesc pt timpul dvs si pt raspunsuri