Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare societate comerciala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare societate comerciala

1. la infiintarea unui SRL este necesar sa se depuna la dosar si inscrisul cu numarul total de caractere al Actului Constitutiv sau acest document este necesar doar in ceea ce priveste o hotarare a Adunarii Genarale a Asociatilor?
2. Se mai cere la ORC si timbru judiciar la depunerea dosarului si daca , da , in valoare de cat trebuie sa fie timbrul?
3. Cam care ar fi taxa la depunerea unui dosar de infiintare SRL al carui Act Constitutiv are 9 pagini, mentionez ca rezervarea de denumire s-a facut deja , astazi urmeaza sa depun dosarul dupa ce ridic dovada de la AFP cu privire la sediu?
Multumesc
Va recomand sa folositi urmatoarele coordonate ce apartin ONRC si sa aflati detalii direct de la sursa

ONRc-relatii cu publicul

Tel. centrală: (+40-21) 316.08.17; 316.08.18; 316.08.24; 316.08.26;
Tel./Fax: (+40-21) 316.08.12; E-mail: relatiipublice@onrc.ro
1. Contorul de cuvinte este necesar numai pentru hotararea AGA/decizia asociatului unic.
2. Nu se mai depun timbre judiciare;
3. Taxele pentru inregistrarea dosarului la ORC pentru infiintare sunt in jur de 500 lei.
Sa sti ca dupa ce sa terminat inregistraea la Reg Comertului mai trebuie sa te inregistrezi la Amninistratia Financiara sa depui anumite declari si pe la alte institutii legale Aceste lucruri nu intra in atributiile avacatiilor
Cornel Vasile, Consilier juridic
la infiintare este o taxa fixa la care difera cazierul fiscal in functie de numarul de asociati, inclusiv deschiderea punctului de lucru .