avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate lylyna71

Activitate lylyna71

Va multumesc.
Sa inteleg ca la Registrul Comertului se duce bilantul final de lichidare fara viza Finantelor?
Răspuns la discuția penalitati in insolventa
Va multumesc. Intradevar, acolo am gasit raspunsul la problema mea. O zi buna.
Răspuns la discuția penalitati in insolventa
dar prevederile se aplica si firmelor care sunt deja in insolventa?. Nu prea inteleg acel "anterior sau ulterior datei deschiderii procedurii". Sau doar firmele care intra incepand cu 17 septembrie sunt fericitele castigatoare ale acestor dobanzi si penalitati?
Mie imi place chestia cu...platitul =D>
Răspuns la discuția penalitati in insolventa
Dobânzi şi penalităţi de întârziere în procedura insolvenţei
Începând cu 17 septembrie a.c., data intrării în vigoare a prevederilor Ordonanţei Guvernului nr. 29/2011, în cazul contribuabililor cărora li s-a deschis procedura insolvenţei, pentru creanţele fiscale născute anterior sau ulterior datei deschiderii procedurii insolvenţei se datorează dobânzi şi penalităţi de întârziere potrivit legii care reglementează această procedură (până la această dată nu s-au datorat şi nu s-au calculat dobânzi şi penalităţi de întârziere).
Aici spune ca se platesc, dar nu gasesc articolul din ordonanta
Răspuns la discuția penalitati in insolventa
este vorba de modificarile aduse la Codul fiscal si Codul de procedura fiscala, in august. Tot aud de aceste penalitati dar nu le gasesc
Va rog sa-mi spuneti prin ce act s-au introdus penalitatile de intarziere pentru firmele in insolventa.
Răspuns la discuția Lichidare legea 359
problema este ca are datorii la stat
In 2006 s-a dispus lichidarea si dizolvarea unor societati prin Legea 359/2004. Nici pana in momentul de fata nu au fost gasiti asociatii, singurele acte contabile fiind bilanturile depuse la Finante. Cum se poate proceda pentru inchiderea acestor firme?