avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Activitate Ionuttudor

Activitate Ionuttudor

Buna seara,va rog sa-mi spuneti fiind pensionara pe caz de boala,in aprilie 2014 as-i fi avut 20 ani de pensie de boala.Anul trecut m-am prezentata la reevaluarea anuala(21 martie 2013 la Sibiu),aici in ziua respectiva am fost anuntata ca dosarul se afla la Institutul de Expertiza Bucuresti,fiin parata dupa spusele doamnei doctor.
Din anul 1985 sunt bolnava pe baza neurologica cu coloana,fiin investigata cu ''LIPIODOL'' in acelasi an,neputandu-ma prezenta la Bucuresti,am trimis toate documentele medicale inclusiv filmele,de unde rezulta diagnosticul.Am primit de la Bucuresti raspuns iar pensia a mers mai departe nu a fost sistata,dar nu am mai primit avizul de revizuire anuala.In luna ianuarie m-am prezentat la Sibiu la comisie unde doamnele Dr din comisie nici nu au vrut sa stea de vorba.In urma cu 2 zile am primit de la casa locala de pensii o notificare cu specificatia sistarii pensiei,iar incepand cu luna martie 2013 casa de pensii ma obliga sa restitui suma pe intregul an 2013-2014 ca fiin suma necuvenita.
Nu stiu de ce suma necuvenita deoarece eu sunt bolnava nu inchipuita,si sunt singura persoana cu( Lipiodol de 30 de ani) din Jud Sbiu,aceasta substanta m-a distrus total de 30 ani deci nu sunt inchipuita sunt bolnava.
In urma cu apr 30 ani cand mi s-a introdus Lipiodolul pe coloana,fara ca eu sa fiu informata fara acordul meu,deci s-a produs un Malpraxis.
Va rog sa-mi spuneti ce este de facut si cum pot sa-mi intru in drepturile mele de bolnav,unde trebuie sa merg iar cei de la casa de pensii consider ca dupa un an eu trebuia sa fiu anuntata,nu sa-mi sisteze pensia fara anunt,cine a gresit sa plateasca iar eu sa primesc pensia cuvenita.
Va rog sa-mi raspundeti si va multumesc..... O seara placuta Florentina,Medias,jud Sibiu
In anul 1958 parinti mei au primit un teren cu suprafata de 687 stanjeni.Pamantul apartine Statului Roman,dar a fost dat spre folosinta vesnica tatalui meu(decedat).
Pe acest pamant este construita o casa compusa din 4 camere baie,bucatarie, si camara cu o suprafata de 107 mp2.Nici tatal meu nu avea titlul de propietate(nu era trecuta la numa).De 2 ani ma lupt sa masor suprafata de pamant si casa.In anul 2011 am angajat un expert topograf pt a-mi efectua masuratorilor imobilului si terenului,dar acest individ s-a folosit de un document fals de unde a rezultat 328 mp2 constructii,in loc de 107 mp2.
Toatea aceste de la scos de la CF Medias jud SB.iar terenul fiin de 800 mp2 in loc de (687 stanjeni).
Ce pot sa fac cu acest dosar extra-judiciar scos de acest topograf, cu suprafete false si cum a-si putea sa-mi trec curtea la nume fara a fi nevoie sa apelez la Instanta,fiin pensionara pe caz de boala cu o pensie de 364 lei.
Daca acest topograf dupa documentele false mai are dreptul sa profeseze meseria si unde a-si putea sa il reclam.
Cu multumiri Florentina... Medias,jud SB