avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1892 soluții astăzi
Forum Activitate autohot

Activitate autohot

Răspuns la discuția preluare firma
Asa am socotit la inceput cand am gandit ,dar problema este ca leasing-ul nu se acorda pt firme start-up......si sa cumperi doar firma deundeva si sa mai aiba si profit cat de cat acolo sa nu fie pe pierdere....nu gasesti......
Asa se intampla cel ce are de munca pt camioane nu le are cel ce le are se uita la ele.
Răspuns la discuția preluare firma
.....multumesc pt ..pareri....
....poate daca intram in detali se poate formula mai bine niste pareri...
...este vb despre o firma de transport care detine 4 capete tractor ....care au in acest moment valoarea mai sus mentionata.....sunt inmatriculate pe firma si actualul asociat nu se opune nici unui fel de verificare atat contabila cat si vizvi de starea tehnica a camioanelor...
....detin garantii pt banca dar nu sa acopar in totalitate suma.....
Discuție preluare firma
.....asi dori sa preiau o firma cu activitate si contract in derulare,firma nu are datori fata de nimeni...
....se poate sa preiau firma prin contractarea unui inprumut bancar?
....daca firma este evaluata la 100000 euro....si eu pot acoperi doar 70 % din valoare....care ar fi posibilitatea pt restul....?
...astept sfaturi....
...cu respect multumesc
....am vazut oarece ordonanta care spune ca doar ce depasete 20000 lei noi se considera contrabanda....stie cineva mai mult??
...ale mele....
Din partea britanica am primit un avertisment urmand ca in cazul in care se repeta sa se aplice o amenda sau poate ceva mai mult.....problema ramane cu suma datorata firmei....suma care au achitato pt deblocarea camionului.
Sunt sofer de camion si am fost depistat in punctul de frontiera Dover <Anglia> avand ascunse 162 cartuse de tigarii de provenienta romaneasca,timbrate achizitionate din Romania. In urma controlului a rezultat comfiscarea tigarilor si punerea sub sechestru a autocamionului. Pt a elibera camionul sa pus o taxa de 6500 lire. Aceasta taxa a fost platita de firma detinatore a autocamionului. Acum firma vrea sa recupereze aceasta suma. Am vrut sa fac un angajament de plata constand in a-mi retine lunar retributia<salariul> pana la stingerea sumei. Avocatul firmei si cu patronul nu sunt de acord cu acest angajament si vor sa platesc integral aceasta suma in termen de 6 luni. Pt mine este greu,recunosc ca sunt vinovat dar nu pot respecta acest termen. Dansi vor sa ma dea in judecata daca nu respect termenul dat de ei si sa ma acuze si de trafic de tigari si sa recupereze suma. Intrebarea mea este CE SE POATE INTAMPLA IN ACEST CAZ si care ar fi consecintele??