avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1394 soluții astăzi
Forum Activitate RADU1980CER

Activitate RADU1980CER

Buna ziua.
As dori inregistrarea unei marci ( sau denumire , ori expresie), laOSIM.
As dori sa aflu ce pasi am de urmatce acte ar trebui prezentate , si unde ar trebui sa ma adresez.

Va multumesc.........
Răspuns la discuția Recuperare creante
Dupa parerea mea , creanta sa prescris de ceva timp............
dar e bine sa intrebati un avocat..........
BUNA ZIUA. :D
Unde se poate VERIFICA LEGALITATEA angajarilor facute intr-o primarie, intricit in Primaria Comunei [Editat] , Jud. [Editat], a aparut un functionar nou, si nu au plecat altii 7 , cum este normal, si nu a existat anunt privind concurs pentru ocuparea postului.:O
Răspuns la discuția Infiintare asociatie columbofila
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI.

CHIAR MI-AU FOST DE UN REAL FOLOS.

[Editat]
Răspuns la discuția Contract de munca temporar
problema e ca programul nu lasa functionarul sa inregistreze dosarul de somaj, daca sunt 12 luni pline, iar calculatorul nu gasdeste decit 11 luni si 21 de zile.
eu miam facut certificatul de producator, si miam platit deja luna octombrie la casa de pensii
mai lipseste sa platesc si la sanatate si somaj.
la inceputul luniii viitoare reziliez contractele incheiate si o sa iau somajul.

Scuze cu tardivitatea raspunsului, dar mi sa defectat sursa la calculator............
BUNA ZIUA.
AS DORI INFIINTAREA UNEI ASOCIATII COLUMBOFILE.
Am inteles ca acest lucru se face prin judecatorie........
As dori sa stiu ce pasi sunt de urmat in acest caz, si de ce acte avem nevoie( noi suntem, un grup de 5 prieteni care dorim sa infiintam asociatia).
Răspuns la discuția succesiune cu scandal:((
apartamentul nu poate fi vindut fara un certificat de mostenitor luat de la notar.........
iesirea din indiviziune se poate face la instanta de judecata in jurisdictia careia se afla apartamentul, dar, numai dupa obtinerea certificatului de mostenitor, in cazul in care tatal dumnevoastra obtine certificatul de mostenitor , numai pe numele lui, omitinduva intentionat, adica declarind la notar ca nu are copii, poate vinde acel apartament, iar in acest caz o sa trebuiasca sa cereti la tribunal anularea certificatului de mostenitor, si a eventualului contract de instrainare...............
iesirea din indiviziune se poate face ptot la tribunal. o sa vina un expert sa evalueze apartamentul, si apoi instanta o sal oblige pe tatal dumneavoastra sa va plateasca partea de apartament, iar daca nu o plateste, executorul judecatoresc o sa scoata apartamentul la licitatie, o sal vinda, o sa va primiti partea exact cit este in hotarirea judecatoreasca, iar tatal o sa primeasca restul.
ATENTIE, LA LICITATIE SE POATE VINDE APARTAMENTUL LA UN PRET MAI MIC DECIT CEL CARE IL DA EXPERTUL IN MOMENTUL EXPERTIZEI.

eu nu sunt avocat, dar am fost pus in situatia asta........ in orice caz e bataie de cap cu betivii, ca asa a facut si tatal meu , din pacate...........
Răspuns la discuția Contract de munca temporar
RASPUNSUL DAT DE AGENTIA DE SOMAJ ESTE URMATORUL.....
PENTRU UN AN MUNCIT CA PROFESOR SUPLINITOR, CU PERIOADA INTRE 01 SEPTEMBRIE 2010, SI 31 AUGUST 2011, PERIADA DE VECHIME ESTE DE 1 AN INTREG.DAR PROGRAMUL CARE ESTE IMPLEMENTAT LA AGENTIA DE SOMAJ SCADE EFECTIV DATELE PUSE UNA SUB CEALALTA ADICA31.08.2011 - 01.09.2010 EGAL EXACT 11 LUNI SI 30 ZILE.PENTRU PERSOANE CARE MAI AU VECHIME IN ULTIMII 2 ANI SI IN ALTA PARTE, SE ADUNA SI VECHIMEA ACEEA, DUPA ACEEASI FORMULA DE CALCUL.

DAR AVIND IN VEDERE CA EU NU AM MAI MUNCIT IN ROMANIA IN ULTIMII 2ANI, IN AFARA DE ANUL SCOLAR 2010-2011, NU BENEFICIEZ DE SOMAJ........

P.S. - mia aratat doamna monitorul la calculator si intradevar asa este................ asai facut programul...........
ca solutie as avea alta amgajare de minim 1 luna , sau sami scot certificat de producator, si sa inchei contracte cu casa de sanatate, cea de pensii si AJOFM Iasi.

Multumesc pe aceasta cale D-lui TUDOR VALERIU, pentru ajutorul oferit.............
Ma gindesc uneori la ce a spus regretatul SILVIU BRUCAN...... Romania are nevoie de 20 de ani, acum eu cred ca avem nevoie de 40 de ani, ptr, ca am mers in sens invers.......aveau dreptate si elvetienii,,,,,, sintem in AFRICA.................
AM FOST ANGAJAT CA PROFESOR TIMP DE 1 ANDE ZILE PE PERIOADA DETERMINATA , CU NORMA INTREAGA.
INTREBAREA ESTE............. AM DREPTUL SAU NU LA SOMAJ, PTR CA TEORETIC EU AM LUCRAT DE LA 1 SEPTEMBRIE 2010, PINA LA 31 AUGUST 2011 INCLUSIV.
PE ADEVERINTA ELIBERATA DE SCOALA APARE CA VECHIME UN AN DE ZILE COMPLET, DAR LA FORTELE DE MUNCA ARAR CAS FIIND CONTRIBUITE 11 LUNI SI 22 DE ZILE, PENTRU CA NU AU LUAT IN CONSIDERARE SI SARBATORILE LEGALE DIN ANUL SCOLAR PRECEDENT.......................................

MANTIONEZ CA IN AFARA DE ACEST AN DE ZILE ,, EU NU AM MAI LUCRAT IN ROMINIA IN ULTIMIII 2 ANI CA SA AIBA CEI DE LA FORTELE DE MUNCA DE UNDE SA MAI IA ZILE PENTRU COMPLETAREA ANULUI MINIM.......

ZILELE CARE SUNT SARBATORI LEGALE SE IAU SAU NU IN CONSIDERARE PENTRU SOMAJ?;)

PENTRU UN CERTIFICAT DE PRODUCATOR ELUBERAT IN 2011, SE POT PLATI CONTRIBUTIA PENTRU SOMAJ, SANATATE SI PENSIE?????????

SAU ESTE OBLOGATORIU PLATA ACESTORA??///??

UNDE SAR PUTEA PLATI ACESTE SUME?

PENTRU UN CERTIFICAT DE PRODUCATOR ELIBERAT IN 2011 S-AR PUTEA CERE AJUTOR SOMAJ IN 2012 ????????????

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...