avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate boboaca2

Activitate boboaca2

Buna ziua,
Sunt economist la o societate comerciala cu profil agricol, si am urmatoarea nelamurire. Incepand cu anul 2012 proprietarii de teren trebuie sa opteze pentru sistemul de impunere a veniturilor din arenda, fie prin retinere la sursa fie in sistem real.Contractele de arenda sunt anterioare datei de 01.01.2012. Pentru drepturile de arenda aferente anului 2012 Societatea comerciala va intocmi acte aditionale pentru fiecare arendator in functie de optiunea aleasa. Pentru situatia in care optiunea este cu stopaj la sursa persoanele respective trebuiesc trecute in declaratia 112. Nelamurirea mea este data la care se trec in declaratia 112 si pozitia (sectiunea)din declaratie.
Va multumesc anticipat,
Victorita Opris
In urma cu 5 ani am cumparat o masina cu imprumut partial de la o banca. In contractul de imprumut (pe o perioada de 10 ani) masina a fost depusa gaj. Saptamana aceasta am fost chemat la banca pentru refacerea gajului(inscrierea in arhiva electronica) dar banca vrea sa puna gaj si pe contul atasat cardului de salarii. Este corect acest gaj?
Va multumesc