avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1935 soluții astăzi
Forum Activitate chilipepper

Activitate chilipepper

Buna ziua,

Am nevoie de ajuorul dumneavoastra intr-o problema. Unul dintre colegii mei a fost incadrat gresit ca "Inginer masini-unelte", el avand doar diploma de Inginer colegiu cu specializarea "Explatare masini si utilaje". Va rog, ma puteti ajuta spunandu-mi care ar fi incadrarea corecta dupa cor? Tot ce am gasit e "tehnician masini si utilaje" dar asta e pentru studii medii.
Va multumesc!

Elena
Multumesc pentru raspuns, dar nedumerirea mea era daca o firma in faliment poate avea ca unic angajat (asa cum am inteles ca o obliga legea) pe cineva cu numai 2h/zi. Am cautat in procedurile de faliment si nu am gasit nimic legat de asta.
Va multumesc!
Buna ziua,

Am o nelamurire si sper ca cineva de aici ma poate ajuta. Firma la care lucrez a intrat in decembrie anul trecut in faliment iar eu am ramas unic angajat, responsabil cu gestiunea. Mi s-a spus ca procedura falimentului ii obliga sa aiba un salariat pe asa ceva. Pana acum am lucrat norma intreaga, dar as vrea sa plec la alta firma norma intreaga si sa raman cu 2h/zi la societatea in faliment. Este posibil? Sau e obligatoriu sa aiba pe cineva cu 8h/zi?
Va multumesc anticipat!

Elena