Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... angajat unic societate in faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

angajat unic societate in faliment

Buna ziua,

Am o nelamurire si sper ca cineva de aici ma poate ajuta. Firma la care lucrez a intrat in decembrie anul trecut in faliment iar eu am ramas unic angajat, responsabil cu gestiunea. Mi s-a spus ca procedura falimentului ii obliga sa aiba un salariat pe asa ceva. Pana acum am lucrat norma intreaga, dar as vrea sa plec la alta firma norma intreaga si sa raman cu 2h/zi la societatea in faliment. Este posibil? Sau e obligatoriu sa aiba pe cineva cu 8h/zi?
Va multumesc anticipat!

Elena
chilipepper, utilizator
dacă contractul de muncă pe care îl aveți cu societatea în faliment este pentru 8 ore de muncă, mai puține ore ar echivala cu o modificare a acestuia, modificare care se poate face potrivit codului muncii numai cu acordul părților. dacă ei sunt de acord cu acestă modificare puteți lucra și pentru cealaltă societate.
Multumesc pentru raspuns, dar nedumerirea mea era daca o firma in faliment poate avea ca unic angajat (asa cum am inteles ca o obliga legea) pe cineva cu numai 2h/zi. Am cautat in procedurile de faliment si nu am gasit nimic legat de asta.
Va multumesc!
daca o firma in faliment poate avea ca unic angajat (asa cum am inteles ca o obliga legea) pe cineva cu numai 2h/zi

Legea nu impune pastrarea unui salariat ci din contra reducerea tuturor cheltuielilor
Lichidatorul judiciar este cel care decide daca mai pastreaza sau nu contractele de munca .
Dvs puteti solicita lichidatorului reducerea programului la 2H sau demisia (cu acordul partilor asa cum a scris DEDITA )
Adrian Stoica, Practician in insolventa