avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1043 soluții astăzi
Forum Activitate camy41

Activitate camy41

Buna ziua.
Am terminat facultatea in Romania, Braila la Universitatea Constantin Brancoveanu in 2005. La ridicarea diplomei de licenta au refuzat sa imi inapoieze diploma de bacalaureat. Locuiesc in strainatate de 8 ani si acum am nevoie de diploma de bacalaureat pentru un training la job. Am incercat sa contactez universitatea si cei de la secretariat refuza sa caute in arhiva. Care este calea legala sa obtin diploma de bacalaureat si foaia matricola de la Universitate? Va multumesc.As avea nevoie de un avocat pentru asta?
Multumesc pentru raspuns.
Avem deja un avocat, dar raspunsul institutiei a fost ca am fi primit alocatie pentru copii doar daca locuiam pe teritoriul Olandei, dar nu au atasat nici o lege la acest raspuns.
Buna seara! Eu si sotul meu, care este cetatean olandez, locuim pe teritoriul Romaniei, el este rezident roman, pensionar cu pensia in Olanda, dorim sa stim daca copilul nostru care are dubla cetatenie, are drept la diferenta din alocatia de stat din Olanda. Sotul meu mai are un copil minor dintr-o alta casatorie si acest copil este rezident roman, cetatean olandez, mama fiind in Rusia, copilul i-a fost incredintat spre crestere si educare tatalui si acestui copil fiindu-i refuzata alocatia de stat pentru minori din Olanda, cu specificatia ca daca noi am fi locuit pe teritoriul Olandei am fi avut aceste drepturi. Intrebarea mea este Legea europeana pentru alocatiile de stat pentru minori se aplica numai pentru cei care lucreaza sau si pentru pensionari? Va multumesc
Răspuns la discuția divort intre cetateni straini
Da, ma intereseaza daca cu acest divort din Olanda noi ne putem casatori in Romania.
Răspuns la discuția divort intre cetateni straini
Este cetatean olandez dar, rezident in Romania si Germania, si doreste sa termine aceste documente cu o firma de avocatura din Romania, pentru ca noi venim destul de des in Romania si intentionam sa ne casatorim. Precizez inca o data, casatoria lui a avut loc in rusia, casatoria a fost declarata la Ambasada olandeza din Dubai (la momentul respectiv ei locuiau acolo), divortul a avut loc in Olanda dar nu sunt finalizate in rusia.
Răspuns la discuția divort intre cetateni straini
Multumesc! O sa va contactez dupa 15 Octombrie cand venim in Romania. Sa-mi spunte-ti va rog cu ce documente sa venim.
Răspuns la discuția divort intre cetateni straini
nu inteleg termenul de transcris, dar dupa casatorie ei au locuit in Dubai. Despre femeia cetatean rus, prietenul meu nu mai stie nimic, deci transcrierea in Rusia trebuie finalizata.
Se poate finaliza prin Ambasada Rusa din Romania, sau trebuie cineva sa mearga in rusia?
As dori sa aflu cum poate divorta prietenul meu care este cetatean olandez cu rezidenta in Romania de sotia lui cetatean rus, daca ea locuieste in rusia de 7 ani si casatoria a avut loc in Rusia. Mentionez ca el a inceput divortul in Olanda in urma cu 7 ani, a obtinut si custodia copilului dar i s-a spus ca divortul nu este valabil.
Va rog daca stiti o firma de avocatura din Romania care poate rezolva acest caz sa imi scrieti pe adresa de email csandu36@hotmail.com
Va multumesc.