avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1120 soluții astăzi
Forum Activitate clara04

Activitate clara04

Răspuns la discuția Recuperare taxa auto
Buna ziua,

Am achizitionat un autoturism de circa o 2 luni de zile, iar ca sa o inmatriculez am fost nevoit sa achit taxa de timbru acum 2 sapatamani (3180 lei). As dori sa stiu care este procedura de recuperare a acestei taxe pe cont propriu si care sunt sansele de izbanda.

Va multumesc anticipat.
Dan BOB
0763.600.666
Buna ziua,

Vroiam sa va intreb daca este posibil sa fiu amendat de catre ITM in cazul in care acestia vin in control pe santier (am o casa in constructie langa Brasov, m-am inteles cu 2 baieti, dar fara acte) ? Terenul este imprejmuit cu gard din tabla, poarta nu era incuiata si domnii de la ITM impreuna cu jandarmii au dat pur si simplu buzna in curte (baietii erau pe casa si nu i-au vazut), ba mai mult au intrat in containerul-birou pe care il am in curte si-l folosesc ca si birou pentru acte, au inceput sa cotrobaie pe acolo pana au coborat baietii de pe casa si i-au intrebat de sanatate. Am primit amenda 10.000, desi eu sunt persoana fizica si n-am nici o hartie semnata cu baietii. Nici macar nu mi-au dat un avertisment sau ceva de genul acesta. Vreau sa contest in instanta decizia lor, ba mai mult vreau sa-i dau in judecata pentru violare de domiciliu, abuz in serviciu! Credeti ca am sorti de izbanda? Multumesc anticipat.