Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda ITM pe persoana fizica
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda ITM pe persoana fizica

Buna ziua,

Vroiam sa va intreb daca este posibil sa fiu amendat de catre ITM in cazul in care acestia vin in control pe santier (am o casa in constructie langa Brasov, m-am inteles cu 2 baieti, dar fara acte) ? Terenul este imprejmuit cu gard din tabla, poarta nu era incuiata si domnii de la ITM impreuna cu jandarmii au dat pur si simplu buzna in curte (baietii erau pe casa si nu i-au vazut), ba mai mult au intrat in containerul-birou pe care il am in curte si-l folosesc ca si birou pentru acte, au inceput sa cotrobaie pe acolo pana au coborat baietii de pe casa si i-au intrebat de sanatate. Am primit amenda 10.000, desi eu sunt persoana fizica si n-am nici o hartie semnata cu baietii. Nici macar nu mi-au dat un avertisment sau ceva de genul acesta. Vreau sa contest in instanta decizia lor, ba mai mult vreau sa-i dau in judecata pentru violare de domiciliu, abuz in serviciu! Credeti ca am sorti de izbanda? Multumesc anticipat.
daca lucrau la casa ca si prieteni, fara sa fie platiti atunci amenda este ilegala. depinde de modul cum contestati pv aveti sanse bune sa il anulati.
de ex - daca muncitorii nu au dat declaratii olografe atunci nu exista nici proba minima in favoarea ITM