Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... intrare abuziva pe proprietate privata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

intrare abuziva pe proprietate privata

x ii solicita lui y ca nu ii permite accesul pe proprietatea sa, dar y nu tine cont si intra. ce articol de lege a incalcat y prin intrarea abuziva pe o proprietate privata?
Violarea de domiciliu, art. 192 Cod penal.
Consta in patrunderea fara drept, in orice mod, intr-o locuinta, incapere, dependinta sau loc imprejmuit tinand de acestea, fara consimtamantul persoanei care le foloseste, sau refuzul de a le parasi la cererea acesteia.
Violarea de domiciliu
Art. 192. - Patrunderea fara drept, in orice mod, intr-o locuinta, incapere,
dependinta sau loc imprejmuit tinand de acestea, fara consimtamantul persoanei care le foloseste, sau refuzul de a le parasi la cererea acesteia, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 4 ani.
In cazul in care fapta se savarseste de o persoana inarmata, de doua sau mai multe persoane impreuna, in timpul noptii sau prin folosire de calitati mincinoase, pedeapsa este inchisoarea de la 3 la 10 ani.
Pentru fapta prevazuta in alin. 1, actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate. Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
Si puteti chema politia data viitoare.
multumesc
Scuze, dar e violare de domiciliu doar daca locul e imprejmuit.
Daca nu e imprejmuit e tulburare de posesie.
Da, corect, insa userul nu specifica daca locul este sau nu imprejmuit.Asa ca, prezumtia este ca omul in genere isi imprejmuieste proprietatea...