Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... intrare abuziva pe proprietate privata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

intrare abuziva pe proprietate privata

x ii solicita lui y ca nu ii permite accesul pe proprietatea sa, dar y nu tine cont si intra. ce articol de lege a incalcat y prin intrarea abuziva pe o proprietate privata?
super imprejmuit, a dat buzna la deschiderea portii.
Buna ziua,
o situatie similara de violare a proprietatii private de catre un vecin, care prin folosirea de calitati mincinoase mai cheama si intariri ale "politiei" !!!! Vecinul este si el politist ! ce-mi mai ramâne de facut ? Prin urmare am fost si amendat in doua rânduri de catre colegii acestuia. Multumesc, pentru raspunsul dumneavoastra avizat !
tomatomis, utilizator
Detaliati putin ca sa intelegem. vecinul este politist, dar foloseste calitati mincinoase, ce calitati? Pt ce anume v-au amendat?
Aveti posibilitatea sa faceti plagere pt "violare de domiciliu" direct la parchet daca aveti impresia ca la politie nu puteti rezolva nimic din pricina faptului ca vecinul este politist.
M-au amendat pentru ca am refuzat sa vin in intâmpinarea lor si am refuzat de asemenea sa prezint o piesa de identitate (asta pentru un agent paza si ordine) iar pentru al doilea (agent de circulatie) m-a amendat pentru ca aveam parcata masina in curtea parintilor, si vecinul nu a putut trece cu o raba pentru a ajunge la terenul lui. El are o ordonanta presedentiala care ma obliga pe mine si parintii mei sa-i dam acces "doar pe terenul meu" care este amplasat lânga strada principala. Vecinul se foloseste de aceasta ordonanta si le spune colegilor ca are dreptul sa treaca si peste terenul parintilor (care il precede pe al meu). Vecinul are o parcela de teren care de asemenea precede terenul parintilor mei dealungul liniei delimitatoare (mejda). In prezent el si-a lasat doar 2 metri pentru acees pe terenul sau ...
Bună ziua .Fostul soț a întrat peste mine seara dar eram doar despărțiți fără divorț am chemat politia la 112 a venit dar fostul soț ieșise la poarta soluția la găsit acolo și după explicația mea su a lui a constatat ca I am chemat nefondat au ieșit din curta mea împreună cu fostul soț și mi au făcut proces verbal cu amenda 2000 lei ,am plătit jumătate în 15 zile dar am făcut contestație la amenda iar acum mi a venit citație ca m a chemat I.p j giurgiu în judecata