Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contestatie raspuns ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contestatie raspuns ITM

Buna ziua

Am facut o reclamatie la ITM, am primit raspunsul dar judtificarea nu este ok, este
foarte clar ca a fost dat asa sa fie dat un raspuns in 30 de zile. Este foarte clar ca favorizeaza angajatorul. Ce pot face mai departe?Contest ITM in instanta, sau le cer sa-mi justifice cu acte?Daca contest in instanta platesc?
Ce-i de facut?

Va multumesc
Despre ce reclamatie este vorba ?
Este vorba de reclamatie pt neprimire salar. Eu am facut contestatie pt salar ianuarie neincasat, si ei mi-au justificat sal pe Decembrie
balanluci, utilizator
ITM-ul constata incalcarea legislatiei muncii si va putea sanctiona - indirect - cu avertisment sau cu amenda pe angajator, dar nu-l poate obliga pe angajator sa va plateasca salariile restante.

Singura autoritate in stat care il poate obliga pe angajator este instanta de judecata.

Puteti depune o petitie la forurile ierarhic superioare ITM-ului , Inspectia Muncii si/sau Ministerul Muncii, In sesizari puteti mentiona modul necorespunzator in care ITM-ul local a efectuat acel control.

Puteti transmite petitia dumneavoastra catre
- Inspectia Muncii prin
Email: comunicare@inspectiamuncii.ro
Fax: (021) 302 70 64
Posta: Str. Matei Voievod nr. 14, sector 2, Bucuresti, 021451

- Ministerul Muncii
prin
Posta: str. Dem.I.Dobrescu nr.2-4 sectorul 1 Bucureşti
E-mail: relatiicupublicul@mmuncii.ro
Cornel Vasile, Consilier juridic
Eu vreau sa contest raspunsul celor de la ITM , nu se poate? Am inteles ca in termen de 15 zile pot contesta raspunsul lor in instanta , dar vreau sa ma asigur ca se poate.Se poate sau nu?
De putut puteti sa-l contestati , intrucat nu va interzice nimeni sa nu promovati o actiune impotriva raspunsului dat de catre ITM, insa va trebui sa va puteti si problema sortilor de izbanda.