Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Verificare respectarii masurii cu termen obligatoriu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Verificare respectarii masurii cu termen obligatoriu data angajatorului

In luna iulie 2013 am depus o sesizare scrisa catre ITM in care reclamam fostul angajator ca nu si-a achitat ultimele 3 salarii, in situatia in care contractul meu de munca a expirat si nu l-am prelungit (mi-am facut lichidarea inainte cu o luna sa depun sesizarea). In termen de 1 luna mi-a venit un raspuns din partea ITM-ului cum ca a fost facut un control, iar angajatorul nu a putut face dovada platii salariilor, drept urmare s-a dispus masura cu termen obligatoriu de realizare. Termenul acesta a trecut de 2 luni, iar eu nu am vazut nici salariile, nici o instiintare din partea ITM-ului ca s-ar fi luat vreo masura. Cand am fost la ITM sa intreb daca s-au luat masuri, inspectorul mi-a zis ca nu au apucat sa mearga in control la acea firma, deoarece aveau multe cazuri pe cap... (la 2 luni dupa termenul dat de acestia). Tind sa cred ca acest inspector ii protejeaza pe fostii angajatori, iar mergand in continuare la ITM nu cred ca o sa rezolv nimic mai departe. La ce institutie, superioara ITM-ului, as putea sa apelez in cazul asta?
Puteti sesiza Inspectia Muncii si/sau Ministerul Muncii - foruri superioare ITM-ului.

Se poate transmite petitia dumneavoastra catre Inspectia Muncii prin
Email: comunicare@inspectiamuncii.ro
Fax: (021) 302 70 64
Posta: Str. Matei Voievod nr. 14, sector 2, Bucuresti, 021451

Ministerul Muncii poate fi sesizat la

E-mail : relatiicupublicul@mmuncii.ro

La ITM trebuia sa depuneti o noua sesizare prin care le aduceati la cunostinta ca angajatorul nu a respectat masurile stabilite de catre inspectorii care au controlat societatea in cauza.