avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1843 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sesizare itm, despagubiri ore lucrate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sesizare itm, despagubiri ore lucrate

bunaziua. lucrez la o firma da paza. agent de paza de noapte si am 260 de ore pe luna. am facut 3 sesizari la itm si nu s-a intimplat nimic...ce pot face? ii pot in tribunal? cat m-ar costa?ce despagubiri as putea cere?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:47, 11 Septembrie 2014
1. Puteti promova o actiune in instanta. Actiunea se va depune la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca si este scutita de plata taxelor judiciare.
Daca va angajati avocat, onorariul acestuia poate fi recuperat sub forma cheltuielilor de judecata in cazul in care castigati litigiul.

2. De asemenea, puteti apela la procedura medierii.

3. Nimeni nu va poate spune exact ce cuantum al despagubirilor puteti solicita.

4. Daca raspunsul dat de catre ITM v-a nemultumit , atunci puteti sesiza forurile superioare ale acestei institutii - Inspectia Muncii si/sau Ministerul Muncii.

Puteti transmite petitia dumneavoastra catre Inspectia Muncii prin
Email: comunicare@inspectiamuncii.ro
Fax: (021) 302 70 64
Posta: Str. Matei Voievod nr. 14, sector 2, Bucuresti, 021451

Puteti transmite petitia dumneavoastra catre Ministerul Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale și Persoanelor Vârstnice :
Posta : str. Dem.I.Dobrescu nr.2-4 sectorul 1 Bucureşti

E-mail: relatiicupublicul@mmuncii.ro

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie raspuns itm balanluci balanluci Buna ziua Am facut o reclamatie la ITM, am primit raspunsul dar judtificarea nu este ok, este foarte clar ca a fost dat asa sa fie dat un raspuns in 30 de ... (vezi toată discuția)
Itm - ul nu-si face treaba Ristina Ristina Cui ma pot adresa, unui organ superior ITM - [editat] ? Am constatat ca in urma unei investigatii care a durat vreo doua luni de zile (INADMISIBIL DE MULT ! ... (vezi toată discuția)
Verificare respectarii masurii cu termen obligatoriu data angajatorului user89 user89 In luna iulie 2013 am depus o sesizare scrisa catre ITM in care reclamam fostul angajator ca nu si-a achitat ultimele 3 salarii, in situatia in care contractul ... (vezi toată discuția)