Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sesizare itm, despagubiri ore lucrate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sesizare itm, despagubiri ore lucrate

bunaziua. lucrez la o firma da paza. agent de paza de noapte si am 260 de ore pe luna. am facut 3 sesizari la itm si nu s-a intimplat nimic...ce pot face? ii pot in tribunal? cat m-ar costa?ce despagubiri as putea cere?
1. Puteti promova o actiune in instanta. Actiunea se va depune la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca si este scutita de plata taxelor judiciare.
Daca va angajati avocat, onorariul acestuia poate fi recuperat sub forma cheltuielilor de judecata in cazul in care castigati litigiul.

2. De asemenea, puteti apela la procedura medierii.

3. Nimeni nu va poate spune exact ce cuantum al despagubirilor puteti solicita.

4. Daca raspunsul dat de catre ITM v-a nemultumit , atunci puteti sesiza forurile superioare ale acestei institutii - Inspectia Muncii si/sau Ministerul Muncii.

Puteti transmite petitia dumneavoastra catre Inspectia Muncii prin
Email: comunicare@inspectiamuncii.ro
Fax: (021) 302 70 64
Posta: Str. Matei Voievod nr. 14, sector 2, Bucuresti, 021451

Puteti transmite petitia dumneavoastra catre Ministerul Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale și Persoanelor Vârstnice :
Posta : str. Dem.I.Dobrescu nr.2-4 sectorul 1 Bucureşti

E-mail: relatiicupublicul@mmuncii.ro