avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ITM - ul NU-SI FACE TREABA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ITM - ul NU-SI FACE TREABA

Cui ma pot adresa, unui organ superior ITM - [editat] ?

Am constatat ca in urma unei investigatii care a durat vreo doua luni de zile (INADMISIBIL DE MULT ! Probabil dumnealor asa isi fustifica timpul ...),
ITM - [editat] nu a facut nimic, am primit acelasi raspuns pe care mi l-a dat si intreprinderea unde trebuia sa verifice.
Chestiunea era foarte simpla : refuzul intreprinderii de a-mi elibera o adeverinta cu VENITURILE BRUTE obtinute in anii de munca din intreprinderea respectiva.

ITM - [editat] chiar imi da ca buna o adeverinta data de intreprindere din care se vede clar ca NU reflecta veniturile brute.
Incalificabil !
Cei de la ITM - [editat] ori sunt incompetenti, ori au fost platiti de fosta mea intreprindere sa ma minta in continuare. Intr-o chestiune atat de simpla : ADEVERINTA CU VENITURILE BRUTE !

Nu doresc procese-tribunal, nici pentru intreprinderea mea, nici pentru ITM, acestea se vor prelungi pe ani de zile (poate si mor pana la finalizare ...).

Doresc ca un organ superior ITM - [editat] care sa se ocupe de chestiune,
1. Nerezolvarea unei petitii adresate ITM - [editat]. ITM - [editat] nu are si ea un "stapan" ?
2. Intreprinderea care-si bate joc si nu elibereaza o adeverinta cu VENITURILE BRUTE ale unui fost salariat.
Chiar nici niste legi simple nu se mai respecta in tara asta a noastra, Romania ?
Ultima modificare: Miercuri, 3 Iulie 2013
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:11, 2 Iulie 2013
Forurile superioare ITM-ului sunt :
- Inspectia Muncii , Puteti transmite petitia dumneavoastra catre Inspectia Muncii prin
Email: comunicare@inspectiamuncii.ro
Fax: (021) 302 70 64
Posta: Str. Matei Voievod nr. 14, sector 2, Bucuresti, 021451

- Ministerul muncii, familiei, protecției sociale și persoanelor vârstnice,
E-mail: relatiicupublicul@mmuncii.ro

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sesizare itm, despagubiri ore lucrate munteanu43 munteanu43 bunaziua. lucrez la o firma da paza. agent de paza de noapte si am 260 de ore pe luna. am facut 3 sesizari la itm si nu s-a intimplat nimic...ce pot face? ii ... (vezi toată discuția)
Contestatie raspuns itm balanluci balanluci Buna ziua Am facut o reclamatie la ITM, am primit raspunsul dar judtificarea nu este ok, este foarte clar ca a fost dat asa sa fie dat un raspuns in 30 de ... (vezi toată discuția)
Verificare respectarii masurii cu termen obligatoriu data angajatorului user89 user89 In luna iulie 2013 am depus o sesizare scrisa catre ITM in care reclamam fostul angajator ca nu si-a achitat ultimele 3 salarii, in situatia in care contractul ... (vezi toată discuția)