avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1836 soluții astăzi
Forum Activitate dobrecf

Activitate dobrecf

Buna ziua ,

Am primit amenda acum ceva timp de la politia locala pentru lipirea de afise pe propriul magazin.
Am formulat contestatie in cele 15 zile .
M-am uitat pe proces si se pare ca datele sunt copletate corect, deci nu ma pot lega de aceasta.
De asemenea la amenda au anexat si legea printata si poze ale magazinului- hotararea din 2011 --HOTÃRÂRE ~ 7: .- privind aprobarea REGULAMENTULUI PENTRU AUTORIZARea CONSTRUIREA ªI AMPLASAREA FIRMELOR ªI REClAMElOR PUBLICITARE PE TERITORIUL MUNICIPIULUI BUCUREªTI

Lipesc acele afise de ani de zile si nimeni nu a intrebat nimic de ele pana acum. Am mai intrebat si la alti prieteni care au magazine in alte parti si nu au mai intalnit asta pana acum.

Ce este de facut???
Buna ziua,

Stie ciineva daca se pot lipi afise pe magazinul personal?
Magazinul se afla la strada -bucuresti, sector 1.

Multumesc
Buna ziua,

Se pare ca cei de la Politia Locala au vreo problema cu mine ....sau nu stiu ce sa mai cred... Am avut deja 2 procese castigate cu ei si se pare ca tot nu au terminat.

in 2012 am primit o amenda pentru un panou de mici dimensiuni publicitar care nu era pe domeniul public , ci in incinta magazinului. (amenda este primita pe pers. fizica )

Acum am primit instiintare cum ca Politia Locala prin nu stiu ce avocat fac recurs la decizia luata in instanta. Ei invoca faptul ca fapta a fost gresit incadrata.
Acum ceva zile un Politist Comunitar a venit si a facut ceva poze pe afara magazinului. Intrebat de ce face poze a spus ca trebuie sa prezinte o situatie superiorilor cum ca nu mai sunt panouri pe spatiul public.
Am primit dupa vreo saptamana citatia impreuna cu textul legii adoptate in 2011 cu publicitatea in Bucuresti si vreo 2 poze.
Se pare ca ma cheama din nou in judecata pentru niste afise lipite pe magazin (bere, chips , suc si telefonie mobila).
Mentionez ca nu sunt pe spatiul public (stalp, trotuar sau strada) .
De asemenea magazinul avand vitrina la strada toate produsele sunt afisate la geam (gen chiosc stradal).

Ce este de facut???
Numele meu este Catalin Dobre si as avea si eu o intrebare legate de sansele reale de castig as avea intr-un proces cu politia comunitara?
Anul trecut am avut vreo 2 zile o vitrina de inghetata lasata mai mult pe trotuarul din fata chioscului meu pentru ca am deratizat chioscul ( asta in prima zi apoi in cea de a 2 a vitrina a fost ridicata de cel de la firma care se ocupa de distributie inghetata). Intre timp 2 domni de la politia comunitara sector 1 au venit si au cerut datele firmei zicand ca fac un "recensamant al firmelor din jur". La cateva zile ma trezesc cu amenda cum ca am vandut inghetata pe locul public. Pe proces este trecut un martor, nu am semnat pentru ca nu am fost anuntat de amenda, au cica si poze luate cu un aparat Nikon .
Mentionez ca aceasta intamplare s-a petrecut prin septembrie 2011 cand oricum nu mai aveam inghetata in lada frigorifica si aceasta a fost ridicata chiar in ziua cand este datat procesul verbal.

Am contestat la judecatorie si la ei la sediu apoi pe 10 aprilie am avut primul termen de judecata. In intampinarea facuta de Politia Comunitara se mentioneaza doar faptul ca mama nu are atributii de Administrator si pericolul pe care il are fapta din amenda .
Mentionez ca amenda este destul de mare --6000 ron--pe firma---asta ar insemna munca noastra pe 6 luni--cam mult ... !!!!

Ce sanse reale as avea de castig impotriva acestora?
Cam ce costuri ar implica o astfel de actiune si daca pot cere recuperarea costurilor de judecata agentului/ politiei comunitare?

Multumesc