avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1105 soluții astăzi
Forum Activitate alecsuta

Activitate alecsuta

Buna ziua,

Mi s-a cerut sa ma informez despre angajarea unei persoane (student sau absolvent) in conditii de internship platit sau neplatit.
Ma puteti ajuta si sa imi spuneti daca este legal sa se primeasca o persoana in internship neplatit? Care ar fi procedura in aceasta situatie? Ce fel de contract se poate incheia?
In cazul unui internship platit am inteles ca se poate incheia CIM pe perioada determinata cu salariul minim pe economie. Este legal?

Multumesc!
Multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua,

Un angajat din cadrul companiei a fost concediat cu art. 65.
Stiu ca postul trebuie desfiintat si deasemenea trebuie sa dispara din organigrama societatii.
Intrebarea mea este daca desfiintarea acestui post trebuie anuntata catre vreo autoritate (Fortele de munca). Care este procedura?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,
As dori sa va cer un sfat, daca se poate.
Problema este urmatoarea: tatal meu m-a lasat sa ma mut in casa lui cu copilul si sotul, spunand ca ulterior imi va face si acte pe casa. Acum cand am adus in discutie problema actelor, a spus ca el nu vrea sa-mi faca act de vanzare-cumparare deoarece ii e teama ca daca voi avea in viitor probleme cu sotul, aceasta casa se va imparti. In schimb mi-a zis ca vrea sa-mi faca act de mostenitor, spunand ca a aparut o lege noua in care se specifica ca nu se mai poate ataca acest act. Mentionez ca eu mai am o sora, cu care sunt in prezent in relatii foarte bune, dar nu poti stii cu timpul cum se schimba omul, si va ataca acest act de mostenitor.
Vreau sa va intreb daca exista aceasta lege noua, despre care mentioneaza tatal meu, si daca, prin absurd, peste cativa ani tatal meu se razgandeste sa-mi mai lase casa, poate sa ma dea afara, anuland acest act de mostenitor?
Imi puteti spune, daca este in regula acest act si cum ar trebui facut ca sa stau linistita in viitor? Nu vreau sa ma trezesc in strada cu copilul si sotul peste cativa ani.

Va multumesc anticipat.