avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Activitate vrobu

Activitate vrobu

Buna ziua,
In 2011 m-am despartit de sotia mea, avand impreuna la acea data un copil de 8 luni. Despartirea s-a produs exclusiv din dorinta sotiei. Un an de zile am incercat sa restabilesc relatia, dar nu am reusit si in 2012 am divortat, amiabil, la notariat. Ne-am inteles la plata jumate / jumate a cheltuielilor ptr copil si la trei week-end-uri pe luna dreptul meu de vizita ( plus vacante, zile de nastere, sarbatori legale, etc... ). Toate acestea mentionate in acea intelegere, plus o clauza in care , pana la varsta de 10 ani mama sa insoteasca copilul peste tot unde il duc eu. Iubind-o foarte mult in continuare ( despartirea nu s-a produs din cauza noastra, a nici unuia, poate mai degraba din cauza firii ei prea slabe in fata parintilor proprii ). Ideea este ca, doi ani, cat a stat acasa postnatal, totul a fost perfect, ne vedeam foarte des si petreceam foarte mult timp ca o familie, copilul nici nu simtea ca nu sunt " acolo ". Problemele au aparut din momentul in care ea inceput serviciul, unde are un singur week-end pe luna liber. Din acel moment nu am mai vazut baiatul decat cateva ore in acel week-end ( 2-3 ore sambata, 2-3 ore duminica ), inca un week-end, doar duminica 2-3 ore, si uneori accidental in cate o zi in timpul saptamanii. Una peste alta, intr-o luna eu nu stau cu copilul mai mult de 10-15 ore. Banii in schimb ii dau, mult mai mult decat jumatate, concediile le facem toti trei, la munte, la mare, platite de mine, doctorii, medicamentele, laptele praf scutecele sunt platite de mine exclusiv ( a nu se intelege ca-mi pare rau de vreun banut cheltuit ptr. copil ). Intre timp eu mi-am luat apratament, dar nu-l lasa sa doarma la mine, chiar daca nu ma deranjeza sa vina si ea. Intrebarea este, ce sanse am sa castig cat mai mult timp ptr mine si baiatul meu. Mentionez ca am probleme in a duce copilul( nu e de acord ) la bunica lui ( mama mea ), la sora lui mai mare ( fata mea din alta casatorie ), am chitante ptr. toate cheltuielile facute si martori, vecinii din blocul unde sta copilul, care vad de trei ani de zile cum vin cu de toate la copil, cum vin, de cate ori am voie, cu masina si ii iau pe amandoi la plimbare, etc...Multumesc
Buna ziua,
in 2007 am cumparat ( impropriu spus ), punand bani impreuna, eu , sotia mea si socrii mei, un apartament cu trei camere. Eu si sotia am platit avansul de 15 mii euro ( 10 mii aveam cash si 5 mii am facut un imprumut de nvoi personale ), iar la finalizare socrii 50 mii de euro, motiv ptr care au vrut ca actele sa fie numai pe numele lor . Cei 15 mii euro au fost platiti, cu acte pe numele meu si al sotiei, la notariat. La finalizare acel precontact a fost anulat si s-a facut contractul final. Ideea a fost ca cei 50 mii de euro sa le fie returnati socrilor sub forma de rate, fara dobanda si fara nimic, practic un ajutor din partea lor ptr. noi ca sa nu mai facem imprumut in banca. Incepand cu 1 ianuarie 2008 am inceput sa le dam banii inapoi socrilor, lunar cate o rata de cca 150 euro ( bineinteles fara chitante, erau socrii, nu? ). In aceasta intelegere ( verbala ) intra sa-l tinem la noi si sa avem grija de socrul meu ( cu handicap locomotor ) timp de un an de zile, perioada in care soacra mea sa stea singura in apartamentul ei. Pana la urma au trecut trei ani in care nu s-a schimbat nimic decat ca soacra mea a inceput sa o " intoarca" pe sotia mea impotriva mea, lucru care i-a si reusit si a facut ca in iunie 2011 sa fiu dat afara din casa platita de mine ca si avans si ca si rate 3 ani jumatate. In februarie 2012 s-a produs si divortul, moment la care ma asteptam sa clarificam si situatia banilor, divortul fiind amiabil. Nu am primit nici un ban. Intrebarea este daca exista vreo sansa sa mai recuperez cei10650 euro partea mea ( 5000 la avans + 2500 creditul ptr avans + 3150 rate ), neavand nici un act, decat precontractul, probabil martor vanzatorul, niste declaratii scrise ale sotiei cu toate aceste calcule in care ea mentioneaza perioada si sumele date de mine parintilor ei ?
Va multumesc,
Este adevarat ca nu poti fi amendat decat daca blochezi circulatia pe carosabil acoperit cu zapada sau polei si nu ai anvelope de iarna ?
Daca circul pe carosabil acoperit cu zapada sau polei si am anvelope de vara pe care am pus lanturi antiderapante, sunt amendat ?
Acest lucru depinde foarte mult si de varsta copilului ? Adica in momentul asta, copilul avand 11 luni, o lupta pentru a mi se incredinta mie, ca tata, ar fi total sortita esecului ? Probabil ar trebui argumente foarte puternice ( de ordin material, psihiatric, etc ) ? De la ce varsta as putea intenta o astfel de actiune ( cu sanse reale in conditii obisnuite ) ?
Programul de vizitare poate include si luarea copilului la mine acasa ? Pot fi obligat sa vad copilul numai in prezenta mamei ? Pana la ce varsta ? Cum poate fi ea obligata sa respecte programul meu de vizita la ea acasa ? Dupa 1 octombrie va apare un nou tipizat ptr. cererea de divort cu acord in care este specificata custodia comuna ?
Care ar fi avantajele de a fi parinte custodian secundar ? Ar fi util ptr mai tarziu cand as putea sa cer sa fiu eu primar ?
Sotia mea a hotarat sa divortam si am dori sa o facem prin acord. Copilul are 11 luni si eu nu pot renunta la el. Probabil fiind asa mic, cu sau fara acordul meu, el va fi incredintat mamei iar eu voi fi impins spre un program de vizitare. Daca ma inteleg prin acord cu mama la acest program, voi putea mai tarziu sa-l atac ptr. a putea lua copilul sa stea si cu mine. De la ce varsta pot cere sa iau definitiv copilul la mine ?. Cum este obligata sa-mi respecte programul de vizitare ? Pensia alimentara stabilita prin acord comun poate fi modificata la cerere mai tarziu. In concluzie, intrebarea este daca o hotarare judecatoreasca data in urma unei cereri de divort prin acord comun poate fi atacata si modificata mai tarziu ?