avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate andreeava

Activitate andreeava

Răspuns la discuția Mostenire cu probleme
Revin cu amanuntele cerute de dvs.
- casa are autorizatie de constructie
- procrsul verbal de receptie al imobilului nu l-am gasit in documentele pe care le detinem
- la fisc a fost declarata o o suprafata de 150 m construiti, suprafata care corespunde cu cea din autorizatia de constructie
- are carte funciara dar intabulare nu. Aceasta nu se poate face atunci cand vindem imobilul?

Problema este cu suprafata locuibila care este mai mare decat cea din acte.
Am si eu o problema legata de o casa mostenita de sotul meu. De fapt este vorba de casa parintilor lui care au decedat, el fiind unicul copil automat a fost si unicul mostenitor. Problema este proiectul acestei case. Casa a fost finalizata in anul 2001, este o casa P+1+M si cand ne-am uitat peste acte ne-am dat seama ca proiectul(schita casei) nu corespunde cu realitatea!! Mai exact in proiectul respectiv casa este mult mai mica (este tot P+1+M), Este specificata in proiect o suprafata de 220m3 locuibili si in realitate sunt 360m3. Sotul meu nu stie nimic despre aceasta diferenta. Nu-si aduce aminte decat ca tatal sau era foarte incantat pt ca a mai adaugat niste camere in plus, dar nu l-a intrebat niciodata cum. Noi vrem sa vindem casa respectiva si nu stim cum sa procedam, la ce probleme sa ne asteptam, si ce putem face in cazul acesta.

Va multumim anticipat!
Răspuns la discuția drept de posesie, sau nu?
Multumesc mult pentru raspuns! Nu este chiar ce ma asteptam, dar asta e. Eu credeam ca dupa 10 ani nu ne mai poate actiona in judecata, cata vreme atata timp a fost de acord ,mi se pare ilogic sa se faca acest lucru.Dar daca asra e legea.....
Buna ziua!
Am si eu o problema legata de un gard construit acum 10 ani intre noi si vecinii nostrii.Cand am cumparat terenul respectiv, atat curtea noastra cat si cea a vecinilor avea o imparteala ciudata( la un moment dat pe o portione de 20 m curtea lui intra in curtea noastra si pe urmatorii 10 m, invers, curtea noastra in curtea lor,
De comun acord am stabilit atunci sa indreptam curtile si sa facem gardul drept in asa fel incat cati metri luam eu de la el atatia metrii primea si el de la noi. Problema este ca acu' 10 ani nu am facut actele necesare. Intre timp, relatiile dintre noi s-au deteriorat. Intrebarea mea este: dupa 10 ani acest vecin poate sa ne fac surpriza sa darame gardul si sa-l mute la loc cum era in acte?
Mentinez faptul ca gardul este din ciment cu fundatie de 1 m si este construit in intregime de catre noi, vecinul respectiv nu a contribuit cu nimic, nici financiar nici in vreun alt fel