avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1806 soluții astăzi
Forum Activitate daryo

Activitate daryo

Răspuns la discuția cer ajutor urgent
am consultat un av aici in it si iam zis ca eu vreau sai fac certificatul roman la baiat si apoi sa merg in romania si el ma sfatuit cand ajung in rom sa-l dau in judecata sa obtin incredintarea baiatului ca acum oricum sta cu mn si am ajuns de acord cu tatal copilului sami dea bani fara sal mai dau in judecata voi ce credeti este bn asa?
Răspuns la discuția cer ajutor urgent
domnule av alex vreau sa va mai intreb si eu ceva eu am stat cu copilasul dupa cea sa nascut pana la 2 luni si jumatate impreuna cu tatal acestuia adica ex apoi sau intamplat o serie de probleme iscate de el a baut fff mult a facut accident cu masina si mai grav a fost ca a venit acasa la sora mea unde eram in vizita si mt a luat la cearta si injuraturi ca numai eu sunt de vina pt ce a facut el copilul fiind ff mic si cam 2 noaptea cand sa intamplat apoi tipa la mn sa iau copilul sa merg acas cu el noi locuind in alt sat eu mam opus pt ca masina era intro stare ff grava si miera frica sa merg cu el si cu copilasul a facut scandal a chemat si tatal lui dupa care a trezit patronul de casa si pana la urma ma facut sa merg cu el acasa si cu copilasul nu pot sa va zic frica care am traso pt ca mergea doar cu 20km la ora si se auzea un zgomot fff tare dupa ziua aceea eu am decis sa ma depart de el el zicandumi ca nu plec din casa cu copilas decat singura binenteles ca mia fost frica la inceput apoi a chemat parintii lui si au inceput si ei un scandal monstruos au inceput sa tipe si sa ma fac in toate felurile apoi eu am fost la carabinieri si numai asa am putut pleca de la el cu copilasul acum eu vreau sa stiu pot sa folosesc asta in instanta pt al decadea din drepturi parintesti ?sau macar sa schimb numele baiatului?
Răspuns la discuția cer ajutor urgent
va multumesc din suflet pt toate raspunsurile primite
Răspuns la discuția cer ajutor urgent
pot cere eu custodia unica sau cum este?
Răspuns la discuția cer ajutor urgent
va rog sa nu va suparati pe mn pt ca insist cu atatea intrebari dar vreau sa vad daca am inteles eu bine cand o sa merg aici in instanta pt a cere pensie alimentara si incredintarea baiatului trebuie sa mentionez ca trebuie sa fie valida si pt in romania sau cum?
Răspuns la discuția cer ajutor urgent
pt a inregistra baiatul in romania am inteles ca trebuie si buletinul tatalui?daca eu fac demersul aici in italia pt a castiga pensia alimentara apoi merg cu copilul in romania si il inregistrez acolo aici mai este valabil procesul pt pensie?el o sa plateasca incontinuare?si as vrea si eu sa mai stiu cum este cu orariu de vizita pt ca eu nu prea as vrea ca el sa imi ia baiatul sal duca la parinti lui ca nu este o familie tocmai buna sunt multe certuri scandaluri si tatal mai si bea pe deasupra as vrea sa stiu daca pot obtine timpul de vizzita mai restrans sau care e norma ? nu stiu...
Răspuns la discuția cer ajutor urgent
eu abia acum incep toate demersurile pt a obtine si pensie alimentara pt ca el nu contribuie cu nimik si vreau sami fie si incredintat mie ex concubinul mia zis ca daca el nu vrea sa plec cu copilul 10 ani in romania asa o sa fie pt ca fara el nu este posibil sa fac nimik chiar eu nu am nici un drept daca sotul meu ramane fara munca aici si nu mai pot sta aici si vreau sa ma intorc acasa nu pot fara acceptul lui? sau cu ordinul judecatoresc am dreptul va rog sa ma ajutati ca sunt ff disperata multumesc
Răspuns la discuția cer ajutor urgent
si daca copilul imi este incredintat mie atunci eu pot merge in romania fra probleme ca sai pot face certificatul sau trebuie sa mearga si tata ?si trebuie sa-l mai dau in judecata inca o data in romania?
am probleme cu ex concubin si am un baietel cu el trecut pe numele lui si suntem in italia ca drept urmare copilul este nascut aici este deci italian eu sunt maritata si stau cu sotul si cu baiatul si am mereu probleme cu ex nu contribuie cu nimic pt cresterea copilului si ma ameninta si mai multe am contactat deja un avocat dar nu mia zis mare lucru as vrea sa ma ajutati si pe mn cu niste raspunsuri cei care stiti ff bine cum stau treburile in romania si daca este asemanator cu cea din italiaeu vreau sai fac certificat de nastere la baiat roman dar el nu este de acord si nu stiu ce as putea face sau cui sa ma adresez va rog din suflet datimi si mie niste raspunsuri
Răspuns la discuția o mama disperata,cer ajutor
puteti sami raspundeti si mie :daca tatal copilului ma da el primul in judecata are vreo sansa sa-mi ia copilul?pt ca duminica am avut o discutie si zicea ca nu stie ce sa mai faca si a zis ca e mai bn daca ar trece baiatul pe numele meu si ca e sigur ca eu lam pacalit ca este copilul lui si crede ca este al sotului si ca am facut asta ca sa obtin bani de pe urma lui tin sa mentionez ca un test adn este ff scump aici si iam zis ca in ziua cand nu munceste sa mearga cu mn sa trec baiatu pe numele meu si iam zis daca urmaream asta nu mai vb cu el actionam direct adica il dadeam in judecata dar nu am facuto