Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cer ajutor urgent
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cer ajutor urgent

am probleme cu ex concubin si am un baietel cu el trecut pe numele lui si suntem in italia ca drept urmare copilul este nascut aici este deci italian eu sunt maritata si stau cu sotul si cu baiatul si am mereu probleme cu ex nu contribuie cu nimic pt cresterea copilului si ma ameninta si mai multe am contactat deja un avocat dar nu mia zis mare lucru as vrea sa ma ajutati si pe mn cu niste raspunsuri cei care stiti ff bine cum stau treburile in romania si daca este asemanator cu cea din italiaeu vreau sai fac certificat de nastere la baiat roman dar el nu este de acord si nu stiu ce as putea face sau cui sa ma adresez va rog din suflet datimi si mie niste raspunsuri
1 Orice persoana nu poate avea decat un sg certificat de nastere,certificatul eliberat de autoritatile din Italia trebuie tradus si supralegalizat in romania .
2 Presupun ca nu ati cerut incredintarea minorului catre dvs,mai intai trebuie sa aveti hotarare jud prin care sa va fie incredintat copilul dvs si impreuna cu certificatul trebuie sa veniti in rom,de asemenea hot jud trebuie recunoscuta pe terit rom de catre inst rom ,prin exerquatur,adica un mic proces
si daca copilul imi este incredintat mie atunci eu pot merge in romania fra probleme ca sai pot face certificatul sau trebuie sa mearga si tata ?si trebuie sa-l mai dau in judecata inca o data in romania?
cu hotararea de incredintare pronuntata in italia,veniti in romania si faceti acest proces denumit exerquatur de recunoastere a hotararii pronuntate in italia.Daca aveti hotararea din italia puteti iesi din tara respecttiva fara pb,nu mai trebuie sa-l luati si pe tatal copilului
Nu aveti nevoie de acordul lui pentru a inregistra nasterea in registrele romane

Pentru inscrierea in registrele de stare civila romane a certificatelor de nastere, cererea va fi facuta de parintele roman, de minor (in cazul in care acesta a implinit varsta 14 ani) sau prin imputernicit cu procura speciala supralegalizata . Lista actelor necesare:

Cererea de inscriere ( formular 11.6.a);
Fotocopia certificatului de nastere canadian, supralegalizata (vezi cap.4);
Traducerea certificatului de nastere emis de autoritatile canadiene, dupa cum urmeaza:
- traducerea certificatului emis de autoritatile italiente, facuta de un traducator italian autorizat, notarizata de un notar public italian,
- traducerea certificatului si legalizarea traducerii se poate face si la Ambasada Romaniei , cu achitarea taxelor consulare aferente
- sunt acceptate traducerile legalizate de notari din Romania;
Documentele de calatorie romanesti valabile ale parintilor (parintelui) (originale si fotocopii);
Certificatul romanesc de casatorie al parintilor, daca sunt casatoriti (original si fotocopie);
Declaratie din care rezulta ca nu s-a mai solicitat inscrierea/transcrierea certificatului in registrele romane de stare civila
Durata de rezolvare: 7-10 zile
eu abia acum incep toate demersurile pt a obtine si pensie alimentara pt ca el nu contribuie cu nimik si vreau sami fie si incredintat mie ex concubinul mia zis ca daca el nu vrea sa plec cu copilul 10 ani in romania asa o sa fie pt ca fara el nu este posibil sa fac nimik chiar eu nu am nici un drept daca sotul meu ramane fara munca aici si nu mai pot sta aici si vreau sa ma intorc acasa nu pot fara acceptul lui? sau cu ordinul judecatoresc am dreptul va rog sa ma ajutati ca sunt ff disperata multumesc