avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Activitate aris_crina

Activitate aris_crina

AM REZOLVAT!!! pentru art 86 cu 3 nici nu trebuia sa retina permisul... dar asta e Romania...
am primit NUP mai e valabil art 103 lit c? Pot sa ma duc maine cu rezolutia de la parchet
si sa-mi ridic permisul?
ti-au luat si permisul?
eu am inteles perfect, am avut un dosar penal dar pentru fapta mea nu exista in Codul Rutier masura suspendarii dreptului de a conduce si nici retinerea permisului#-o, doar DOSAR PENAL
si de ce mi-a ridicat permisul si mie?
si acum invoca la politie art 103 lit c
90 de zile suspendare
art 103 c) pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice, precum şi în cazul accidentului de circulaţie din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a unei persoane şi instanţa de judecată sau procurorul a dispus neînceperea urmăririi penale, scoaterea de sub urmărire penală sau încetarea urmăririi penale,]dacă pentru regula de circulaţie încălcată prezenta ordonanţă de urgenţă prevede suspendarea exercitării dreptului de a conduce

eu eram pasager, nu conduceam masina, sunt doar proprietarul care raspunde penal
daca am incredintat masina spre a fi condusa unei persoane care nu detine permis de ce mi-au retinut si mie permisul??????#-o