avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... retinere permis conform art. 86 3 cod rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

retinere permis conform art. 86 3 cod rutier

daca am incredintat masina spre a fi condusa unei persoane care nu detine permis de ce mi-au retinut si mie permisul??????#-o
Cel mai recent răspuns: aris_crina , utilizator 13:35, 26 Septembrie 2011
Pentru ca incredintarea cu stiinta a unui autovehicul pentru conducerea pe drumurile publice, unei persoane care nu poseda permis de conducere, constituie infractiunea prev. de art 86 al. 3 din Oug 195/2002 si se sanctioneaza cu pedeapsa de la 6 luni la 3 ani sau amenda conform al. 2 al aceluiasi articol.
Ultima modificare: Duminică, 25 Septembrie 2011
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
si de ce mi-a ridicat permisul si mie?
si acum invoca la politie art 103 lit c
90 de zile suspendare
art 103 c) pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice, precum şi în cazul accidentului de circulaţie din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a unei persoane şi instanţa de judecată sau procurorul a dispus neînceperea urmăririi penale, scoaterea de sub urmărire penală sau încetarea urmăririi penale,]dacă pentru regula de circulaţie încălcată prezenta ordonanţă de urgenţă prevede suspendarea exercitării dreptului de a conduce

eu eram pasager, nu conduceam masina, sunt doar proprietarul care raspunde penal
Ultima modificare: Duminică, 25 Septembrie 2011
aris_crina, utilizator
Intelegeti ca ati savarsit o infractiune si acum suportati rigorile legii. Se pare ca dv nu sunteti nici acum constient de fapta penala pe care ati comis-o. Pacat!
eu am inteles perfect, am avut un dosar penal dar pentru fapta mea nu exista in Codul Rutier masura suspendarii dreptului de a conduce si nici retinerea permisului#-o, doar DOSAR PENAL
sunteti cercetat penal .......puteti obtine dovada de circulatie sau veti primi permisul inapoi daca veti primii nup sau sup

Alte discuții în legătură

Nup pentru refuz de probe biologice, recuperare permis ContSters179979 ContSters179979 Buna ziua. Am fost cercetat pt. \\"refuz de probe bilogice\\"(eu ma aflam la volan,cu motorul oprit,sub influenta bauturilor alcoolice,fara sa conduc). Dupa ... (vezi toată discuția)
Conducere cu permis retinut lucian365 lucian365 [quot]buna ziua, o sa incerc sa fiu rapid in a va face cunoscuta problema...... 08.04.2012 am avut un accident victime dar care nuau depus ... (vezi toată discuția)
Restituire permis, rezolutie procuror pimp9001 pimp9001 Buna ziua, in martie am fost oprit de politie cu un moped neinregistrat, mi-au retinut permisul de conducere cat.b, si au intocmit dosar...ieri a venit ... (vezi toată discuția)