Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... retinere permis conform art. 86 3 cod rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

retinere permis conform art. 86 3 cod rutier

daca am incredintat masina spre a fi condusa unei persoane care nu detine permis de ce mi-au retinut si mie permisul??????#-o
Pentru ca incredintarea cu stiinta a unui autovehicul pentru conducerea pe drumurile publice, unei persoane care nu poseda permis de conducere, constituie infractiunea prev. de art 86 al. 3 din Oug 195/2002 si se sanctioneaza cu pedeapsa de la 6 luni la 3 ani sau amenda conform al. 2 al aceluiasi articol.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
si de ce mi-a ridicat permisul si mie?
si acum invoca la politie art 103 lit c
90 de zile suspendare
art 103 c) pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice, precum şi în cazul accidentului de circulaţie din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a unei persoane şi instanţa de judecată sau procurorul a dispus neînceperea urmăririi penale, scoaterea de sub urmărire penală sau încetarea urmăririi penale,]dacă pentru regula de circulaţie încălcată prezenta ordonanţă de urgenţă prevede suspendarea exercitării dreptului de a conduce

eu eram pasager, nu conduceam masina, sunt doar proprietarul care raspunde penal
aris_crina, utilizator
Intelegeti ca ati savarsit o infractiune si acum suportati rigorile legii. Se pare ca dv nu sunteti nici acum constient de fapta penala pe care ati comis-o. Pacat!
eu am inteles perfect, am avut un dosar penal dar pentru fapta mea nu exista in Codul Rutier masura suspendarii dreptului de a conduce si nici retinerea permisului#-o, doar DOSAR PENAL
sunteti cercetat penal .......puteti obtine dovada de circulatie sau veti primi permisul inapoi daca veti primii nup sau sup