avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 995 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters223700

Activitate ContSters223700

doresc sa stiu care sunt termenele pentru depunrea plangerilor impotriva rezolutiilor procurorului si daca "mica reforma "a afectat modul de apelare in instanta impotriva rezolutiilor; cazul meu este urmatorul :
am facut plangere adresata primului procuror de pe langa judecatorie in data de 22 august 2011 impotriva rezolutiei procurorului de scoatere de sub urmarire penala din data de 11.07.2011, fiindu-mi comunicata in data de 4.08.2011.
avizul de confirmare al parchetului are data de 23 august.
pana acum n-am primit raspuns de la primul procuror deci trebuie sa ma adresez instantei cumulat in max 40 de zile incepand cu 23 august ??? lucratoare ? cum se calculeaza? si formulez plangerea in baza art 278 alin 3 ???
si mai am o intrebare : persoana a fost cercetata timp de doi ani fara ca eu care am facut plangerea initiala sa fiu audiata, sau sa mi se aduca la cunostinta, mai mult exact cu 2 zile inainte de scoaterea de sub urmarire, procurorul a observat ca nu mai este in termen si a dat aceasta rezolutie, la dosar nu exista nici un demers executat de procuror sau de catre politie timp de doi ani!
este normal?
cu multumiri