avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate alexutza_r_m

Activitate alexutza_r_m

Răspuns la discuția Mostenire fara succesiune
Va multumesc frumos. Nu inteleg exact ce presupune scoaterea din indiviziune, dar banuiesc ca un notar ne va lamuri.
Va multumesc.
Buna ziua.
In speranta ca aici pot gasi un mic ajutor, va prezint urmatoarea speta.

Tatal meu, impreuna cu fratele lui sunt mostenitorii bunicii mele, care a decedat in 2010. Bunica detinea atunci o casa la tara cu teren de 2000 mp + 5 hectare teren arabil in camp.
Tatal meu si fratele lui nu au facut de atunci succesiunea, deoarece fratele nu este de acord. In prezent, terenul din camp este administrat in arenda de catre o firma. Problema este ca arendasul a sugerat tatalui meu sa faca succesiunea, in caz contrar el nu mai poate sa se ocupe de teren.
1. Ce ar putea sa faca tatal meu in acest caz?
2. Cum poate tata sa beneficieze de partea lui de mostenire, daca fratele lui nu este de acord sa faca niciun act?
3. Cum putem sa il obligam pe fratele tatalui sa fie de acord?
4. Fratele tatalui meu are un baiat, iar eu mai am o sora. Putem sa facem noi ceva, fara sa ii implicam pe parintii nostri?

Va multumesc mult pentru timpul acordat.
Răspuns la discuția Legea fumatului in Romania
Multumesc mult pentru raspuns!
Buna ziua.
Am si eu o problema si va rog mult de tot sa ma ajutati. Locuiesc intr-un bloc de 10 etaje, la etajul 6. De curand s-au mutat vecini noi la etajul 5, sub mine. Problema mea este ca ei fumeaza foarte mult, probabil ca in baie, iar mie imi intra in casa tot fumul lor de tigara, desi tin geamul inchis la baie. Mentionez ca geamul meu de la baie este la ghena de gunoi, deci e posibil ca vecinii sa tina geamul lor deschis in timp ce fumeaza si astfel fumul lor intra la mine in baie si la vecina de langa mine, care are geamul tot la ghena. Am o fetita mica de 1 an si ne afecteaza foarte mult fumul de tigara. Eu am o problema alergica si nu suport acest miros, iar fetita este prea mica si nu vreau sa o expun fumului. Am fost la vecini sa discut calm cu ei, dar degeaba. Au facut scandal. Au afirmat ca este casa lor si fac ce vor in ea. Eu sunt de acord sa faca ce vor, dar numai sa nu imi faca mie rau. SItuatia nu s-a imbunatatit deloc, fumeaza la fel de mult si in urma discutiei. Presedintele de bloc nu poate sa intervina.
Pe principiul ”sunt cetatean european si am drepturi” as vrea sa imi rezolv cumva problema, sa nu ma afecteze fumul de tigara al vecinilor in casa mea. Ce as putea sa fac?
Exista vreo lege care sa reglementeze fumatul in apartament?
Va multumesc mult pentru timpul acordat.
Multumesc frumos pt raspunsuri.
Stie cineva raspunsurile la intrebarile mele? Mi-ati fi de mare ajutor. Va multumesc.
Buna ziua. Am si eu o nelamurire.
Eu sunt angajata la o firma de stat cu norma intreaga. In acelasi timp, lucrez pe baza de contract si la alta firma. Acum sunt insarcinata in 28 de saptamani si urmeaza sa intru in concediu prenatal de la 1 oct 2011.
Intrebarile mele sunt:
1. Formularul pentru concediul prenatal il depun la serviciul meu de baza? Trebuie sa depun vreun act si la firma unde sunt angajata pe baza de contract?
2. In calculul pentru indemnizatia de concediu prenatal se iau in considerare si veniturile pe baza de contract?
3. Cand trebuie sa intrerup activitatea la job-ul pe baza de contract: cand intru in prenatal sau cand intrerup si activitatea de la job-ul meu de baza, inainte de intrarea in concediul pentru cresterea copilului?
4. In calculul pentru indemnizatia de concediu pentru cresterea copilului se iau in considerare si veniturile pe baza de contract?

Va multumesc frumos pentru timpul acordat.