avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1064 soluții astăzi
Forum Activitate DamianDiana

Activitate DamianDiana

Discuție speta
In situatia in care un cetatean roman aflat in Spania este victima unui accident cauzat de un cetatean german soferul unui tir proprietatea unei societati comerciale cu sediul in germania care este legea aplicabila constatarii accidentului?In fata instante carui stat poate introduce victima actiune civila in despagubiri?Daca se obtine o hotarare definitiva si irevocabila care este procedura de recunoastere se executare a hotararii?
Răspuns la discuția Buna seara
multumesc domnule consultatant..sa stiti ca eu imi da seama de gravitatea faptei si as fi vrut un raspuns de la un jurist,nu o mustrare pe care mi-o puteam face si eu..un jurist bun cauta si gaseste o solutie intr-o problema fara iesire..si apropo infractiunea de marturie mincinoasa prevazuta de art.260Cp are drept subiect activ care mai sunt si calificati de lege un Martor Expert sau un Interpret..eventual as putea savarsi o infractiune de audienta..in fine..multumesc oricum
Răspuns la discuția Buna seara
va multumesc..angajatul benzinariei nici nu voia sa semneze acel pv,pe motiv ca el nu stie,n-a vazut nimic iar acel agent i-a zis ca el confirma doar ca s-a intocmit pv si ca nu va fi chemat in instanta..despre camerele de filmat din benzinarie aveti dreptatesigur au si au inregistrat cum a patruns masina politiei in benzinarie..ceea ce mai voiam sa stiu si n-am gasit nicaieri e nelamurirerea mea cu privire modul in care s-a intocmit acel pv fara martorii care cica ar fi vazut fapta,daca era imperativ ca acel pv sa fie intocmit in prezenta mea si a lor.
Discuție Buna seara
Vreau sa va cer opinia autorizata in legatura cu o problema;in cursul zilei de astazi mi-a fost suspendat permisul pentru o perioada de 2 luni pentru faptul ca in intersectia cu sens giratoriu am intrat pe contrasens,ma grabeam in fine vina mea..problema este insa urmatoarea:in intersectie nu se afla vreo masina de politie si nici vreun politist,drept urmare n-am fost oprita de nimeni..dupa ce am trecut de intersectie m-am oprit la benzinarie si in timp ce alimentam la vreo 10 min dupa ce s-a intamplat a aparut o masina de politie,cu 2 agenti..unul dintre ei mi-a cerut sa ma legimimez si apoi m-a informat ca imi va suspenda permisul pentru ca am intrat pe contrasens..intreband de ce nu am fost urmarita de masina politiei de indata si cu semnalele auditive si sonore mi s-a raspuns ca nu am fost vazuta de echipajul de politie ci de catre niste martori;ceea ce e foarte ciudat este ca mi s-a intocmit procesul verbal fara prezenta celor doi martori,nici macar nementionandu-le numele..au folosit drept martor pe cel de la benzinarie,insa martor pentru faptul ca s-a intocmit procesul verbal..eu nu am semnat acel proces verbal insa mi s-a cerut sa mentionez ca sunt de acord sa-mi elibereze dovada pentru 15 zile..imi puteti spune daca pot contesta acel proces verbal in instanta in situatia in care nu sunt camere de vedere in intersectie si ca nu mi s-au adus la cunostiinta cei doi martori chiar daca eu am comis fapta(bineinteles nu o sa o recunosc)..va multumesc
Răspuns la discuția drept comercial-urgent
societatile comeriale in participatiune..
Care este statutul noilor acte incheiate de societatea comerciala dupa dizolvarea acesteia?
As avea nevoie de un astfel de model de proces verbal.Am nevoie de un model tip dupa care eu sa fac acest proces verbal pe o speta.Multumesc
Am de redactat o cerere de asistare a invinuitului/inculpatului in cursul urmarii penale in calitate de avocat si de participare la toate actele de urmarire penala.Ma puteti ajuta cu un model de astfel de cerere?.Multumesc

Răspuns la discuția patromoniu de afectatiune
E o tema de gandire ca sa zic asa..si nu prea gasesc un raspuns
Răspuns la discuția patromoniu de afectatiune
nu este vorba de o speta propriu-zisa..e o intrebare mai mult teoretica la care ma chinui sa gasesc un raspuns