Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... speta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

speta

In situatia in care un cetatean roman aflat in Spania este victima unui accident cauzat de un cetatean german soferul unui tir proprietatea unei societati comerciale cu sediul in germania care este legea aplicabila constatarii accidentului?In fata instante carui stat poate introduce victima actiune civila in despagubiri?Daca se obtine o hotarare definitiva si irevocabila care este procedura de recunoastere se executare a hotararii?
Se aplica prevederea in vigoare in statulu pe teritoriul caruia a avut loc evenimentul