Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... CONFLICT DE LEGI
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

CONFLICT DE LEGI

Buna ziua,

Ma puteti ajuta, va rog, cu urmatoarea speta:

Cetatean roman care se afla in Spania este accidentat de un tir, proprietatea unei societati comerciale din Germania, tirul condus de un cetatean german.

1.care este legea aplicabila constatarii accidentului
2. in care dintre state poate sa introduca victima actiune pentru raspundere penala si civila
3.daca obtine victima o hotarare definitiva si irevocabila care este procedura pentru recunoasterea hotararii intr-un alt stat
4.care este legea aplicabila executarii hotararii ?
1. Legea locului, adica cea spaniola
2. Spania
3. Intre statele UE se aplica o procedura speciala, se va solicita un titlu executoriu european.
4. Legea nationala si reglementarile europene.