avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate roxynice

Activitate roxynice

In data de 28.01.2013 a avut loc cercetarea disciplinara, s-au dat declaratii s-au semnat aceste declaratii de catre comisia de cercetare si de catre persoana cercetata si pana azi 10/02/2013 nu s-a dat nici un verdict in acest caz, care este termenul de decizie a cercetarii disciplinare? si ce ar trebui sa primeasca persoana cercetata o scrisoare prin care este informata de decizia comisiei?

Mentionez ca in aceasta perioada persoana cercetata s-a prezentat la serviciu si si-a indeplinit sarcinile de serviciu.
Discuție plus de casa
Vreau sa va intreb daca , mi s-a facut control din cadrul unitatii si am avut plus de casa , s-a inregistrat de catre control ca fiind plus de casa, acest plus nu poate nimeni sa arate de unde provine, poate fi o greaseala dar in documente nu se regaseste, cum poti sa te aperi daca ai fost chemat intr-o comisie disciplinara?, mai mult decat atat aceste controale se fac de catre unitate in afara orelor de program , programul fiind intre orele 9-17, iar controlul este facut dupa ora 17 , mentionez ca niciodata nu mi-au fost platite ore suplimentare este posibil sa contest controlul facut in afara orelor de program?
Va rog sa ma lamuriti daca se poate, daca am savarsit o abatere disciplinara in data de 27 octombrie 2012 si in data de 18 ianuarie 2013 am fos informat ca se va forma o comisie de cercetare incadrul unitatii in care lucrez si a trecut deja cele 30 de zile aceasta abatere este prescrisa sau angajatorii au 6 luni la dispozitie pana sa emita aceasta scrisoare de informare?
Da, dar perioada determinata se va termina in data de 3 ianuarie 2012, ei inca nu mi-au spus nimic pana azi 27/12/2011, asta ar insemna ca mai am 3 zile , apoi pe 3 ianuarie ce ar trebui sa fac ?
Au vreo obligatie fata de mine adica cel putin sa ma anunte ca din data de 3 ianuarie ei nu imi mai prelungesc contractul de munca sau ei nu sunt obligati sa imi spuna?

Nu stiu ce sa fac pana la sfarsitul anului eu nu mai am timp sa imi gasesc un alt loc de munca.
Mi sa prelungit contractul de munca pe perioada determinata de doua ori prima data 6 luni apoi mi s-a prelungit pana la 2 ani , am fost inlocuitorul unei mamici care a nascut, acum astept sa mi se termine contractul de munca se poate sa mi se prelungeasca iar pe perioada determinata sau acum dupa doua prelungiri este obligatoriu sa mi se faca pe nedeterminata?