avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Activitate oct_12345

Activitate oct_12345

Răspuns la discuția Suspendare somaj
Completez cererea pentru suspendarea platii indemnizatiei de somaj...ptr. 3 luni, in cazul meu, urmand ca sa se reia indemnizatia,de somaj, din momentul in care ma voi intoarce...probabil trb. sa anunt si acest lucru. Insa, maine trb sa intreb ce si cum, dar macar stiu ca exista aceasta posibilitate...
Va multumesc,
Răspuns la discuția Suspendare somaj
o perioada mai mica de 3 luni? adica cat anume? la mine perioada este chiar de 3 luni...cat voi lipsi din tara...
Multumesc,
Buna ziua...
In ce conditii imi pot suspenda somajul, ptr. o perioada de 3 luni?Este posibil asa ceva? Voi pleca din tara, si vreau ca dupa cele 3 luni, cand ma voi intoarce sa-mi reiau somajul?
Multumesc pentru raspuns,
Nu stiu cine a facut initial plangerea la parchet...insa, eu am fost citata in aprilie 2011, ptr. dosar nr..../P/2009!!!FAPTUL CA MAI ESTE PE ROL O PLANGERE IMPOTRICA REZOLUTIEI PROCR. DE NETRIMITERE IN JUDECATA...nu face decat sa-mi dea emotii si mai mari...Situatia se agraveaza, paremi-se...Avocat inseamna bani, nu-mi permit acest lucru...
Buna ziua,
In aprilie 2011, am fost citata intr-un proces la Parchetul de pe langa Curtea de APEL , in calitate de invinuit, pe motiv ca fisa medicala pentru obtinerea permisului auto, din anul 2006 este falsa.Mi s-a recomandat refacerea analizelor medicale, ceea ce am si facut, ptr. a demonstra ca sunt apt medical si nu prezint pericol pe drumurile publice.La o anumita perioada am primit o instiintare, ca a fost scoasa de sub urmarire penala, si ca trebuie sa platesc amenda administrativa de 1000 ron, existand posibilitatea de depunere a contestatiei.Evident, am depus contestatie, suma fiind f mare, tinand seama de situatia financiara; contestatia mi-a fost respinsa, avand dreptul de a depune contestatia la Curtea de APEL,ceea ce am si facut. Ma asteptam sa primesc un raspuns in scris, in sensul ca amenda ramane fixa de 1000ron, sau micsorata, sau anulata. Insa, mare mi-a fost mirarea :O, cand am primit citatia, prin care mi se aduce la cunostinta ca trebuie sa ma prezint la Curtea de APEL , in calitate de PETENT, citez:"pentru FOND-plangere impotriva rezolutiilor sau ordonantelor procurorului de netrimitere in judecata (art.278 ind.1C.p.p.)....etc, apararea este obligatorie, iar in cazul in care partea nu isi alege aparator, i se va desemna un aparator din oficiu."
Am redat pe scurt situatia in care ma aflu; ma voi prezenta la data fixata,fara aparator (ca doar partea financiara a fost subiectul intregului caz).
Spuneti-mi, va rog, exista vre-o sansa ca sa am castig de cauza, insemnand miscorarea amenzii (in Cpp, amenda administrativa fiind intre 10-1000 ron), lucru care m-a determinat sa depun respectivele contestatii.Daca era fixa de 1000ron, plateam si nu mai complicam, dar exista un interval, dar de ce maxim, cand eu am depus fisa medicala inainte de termen, sunt apt medical, si culmea..asta e partea amuzanta, nici macar nu am prestat functia de conducator auto...O alta intrebare, credeti ca am agravat situatia cu aceste contestatii, nu as fi vrut in nici-un caz sa ajung pe treptele tribunalului:(
Nu am cunostinte jurudice, dar am impresia ca m-am complicat...ca mi-am cam pus "bete in roate"...insa avand dreptul la contestatii...am profitat de acest drept!!!
MULTUMESC....astept un raspuns!