avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Activitate chris2011

Activitate chris2011

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Simplu. Nu mai parcati acolo pe proprietatea altuia.
Răspuns la discuția Demolare garaj neintabulat
Asta este problema. Am fost la Primarie si ei ne-au spus ca nu figuram ca avem garaj. Ei zic sa il intabulam, sa facem actele pe el apoi sa depunem pentru autorizatie de demolare. Dar nu e clar ce presupune exact toata partea asta cu intabularea si apoi demolarea, cei de la primarie nu ne-au spus clar ceva.
Buna ziua,

Noi am mostenit casa parinteasca construita prin anii 70. Pe acel teren este si un garaj construit pe placa de beton cu pereti din caramida si tavan turnat cu placa de beton. Garajul a fost construit cu ceva zeci de ani in urma (nu stim cand, credem ca tot prin anii 70) si nu a fost intabulat de nimeni. De asemenea nu mai este nimeni in viata pe care sa putem intreba detalii referitor la garaj. In actele primariei nu apare ca avem garaj insa, in mod interesant, la finante avem pus garajul la impozit (ca nr de metrii patrati, nu stim cum au aflat de asta tinand cont ca nu apare in nici un act).
Noi dorim sa il demolam pentru a lasa un platou acolo pe care sa parcam masina. Garajul nu este lipit de casa, este separat.
Intrebarea mea este:
1. Ce putem face pentru a putea demola garajul din punct de vedere legal (detalii).
2. Daca il demolam fara sa mai anuntam pe nimeni, este vreun risc (tinand cont ca oricum nu apare niciunde in acte).
Precizez ca nu dorim sa transportam molozul deoarece va fi folosit in curte pentru altceva.
Multumesc.
Buna ziua,

Stau la casa (la oras, aproape central) si gardul de la strada este in momentul de fata deteriorat (doar poarta mica se mai deschide insa are probleme, stalpii de la poarta de garaj s-au spart si poarta este cazuta, in unele locuri gardul s-a miscat), are vreo 30 de ani vechime.
In momentul de fata, am doua optiuni:
1. Sa il dau jos cu totul si sa il refac; va fi la fel ca si inainte doar ca refac fundatia existenta si fac stalpii din bca, acum is din beton turnat
2. Dau jos stalpii care s-au spart de la porti, refac fundatia acestora si montez alte porti in locul celor existente.
Cu toate cam am fost la primarie si m-am interesat, nu este foarte clar daca trebuie autorizatie de construtie, plan de la arhitect si alte hartogaraie de genul acesta sau nu. De la primarie mi-au spus ca, daca doar il repar, nu imi trebuie nici un fel de hartie insa legea este neclara in aceasta privinta. As dori sa stiu daca am nevoie de toate hartiile respective pentru oricare din cele doua optiuni sau nu, eventual daca am nevoie doar de anumite hartii.
Va multumesc.
Buna ziua,

Am o intreprindere individuala pe numele meu si am deschis un cont bancar in lei la banca. Daca emit o factura pentru un client din UE (factura in euro), am nevoie neaparat de cont in euro in banca sau pot da contul in lei? O firma din UE poate vira banii in contul deschis in lei (si conversia se face automat) sau este necesar deschiderea unui cont in euro?