avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1441 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters224398

Activitate ContSters224398

Daca semnez un CIM pe perioada de 5 ani si renunt intre timp ce se poate intampla?Are si clauza de desfacere a contractului de 100 de euro/zi timp de 5 ani,platesc doar banii astia?
Si daca nu am bani ce se intampla?
Multumesc foarte mult pt raspuns dar as mai avea o intrebare:
Unde pot formula contestatia?
Răspuns la discuția concubinaj
nu a contribuit cu absolut nimic doar in gospodarie ceea ce face o femeie in casa.
Sigur nu exista o lege care obliga acest partaj de 50%?
Ma numesc Gabriela si am o mare problema cu aceste amenzi pentru rovinieta.
Anul acesta la inceput in ianuarie am inceput sa fac actele pentru masina cumparata inclusiv inmatriculare si de aceea nu am platit rovinieta decat la sfarsit cand am terminat cu totul.Locuiesc in Maracineni judetul Buzau si exact la intrare in orasul Buzau s-a instalat o camera pt rovinieta mobila.Am primit acasa 10 amenzi pt neplata rovinietei.Exista vreun mod sa scap de aceasta amenda,nu stiu,cu o contestatie sau macar alceva da 2500 ron nu am de unde mai ales ca sunt somera.
Va multumesc!!
Discuție concubinaj
Buna ziua!
Ma numesc Gabriela si am o mare nelamurire.Stau cu un baiat de 10 ani care din nefericire era intr0o relatie de concubinaj cu o alta fata si exista si un copil.Relatia este numai de concubinaj fara nici un fel de act doar copilul care este recunoscut de tata.Problema este ca acest baiat nu se poate desparti de concubina lui din cauza unei noi legi aparute in codul civil ca,concubinajul dupa 5 ani este considerat casnicie si de aceea totul va fi impartit in jumatate.
Aceasta fata a ramas gravida la varsta de 16 ani si nu are nici liceul terminat,nu a alucrat in viata ei dar nu asta e problema mea ci daca exista riscul ca la o eventuala despartire in cazul de fata este ca tot ce are el va fi dat in jumatate si daca acest copil va ramane la mama tinand cont ca nu are absolut nimic pe numele ei nu are cu ce il creste si copilul are 10 ani.
Va multumesc!