avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters224470

Activitate ContSters224470

Buna ziua,

Un coleg de serviciu si-a depus demisia acum 2 saptamani, stipuland corect perioada de preaviz de 15 zile inscrisa in c.i.m. Demisia a fost inregistrata imediat. Ieri a fost ultima lui zi in firma, si, spre surprinderea lui, consilierul juridic al firmei i-a comunicat: "stii, trebuia sa faci de fapt 20 de zile lucratoare de preaviz, dar, pentru ca suntem noi draguti, lasam de la noi si poti sa pleci astazi, urmand sa-ti inchidem noi contractul de munca dupa restul de zile ramase conform perioadei de preaviz de 20 de zile lucratoare".

Conform legii si c.i.m. (si faptului ca nu exista niciun act aditional care sa specifice alta noua perioada de preaviz) mi se pare cel putin dezinformare sau rea-vointa. Am dreptate, sau are consilierul juridic dreptate?
Mama mea e nascuta in septembrie 1956 (55 ani impliniti). Are 35 de ani vechime (neintrerupta) in invatamant (ca educatoare). Conform casei de pensii Suceava, beneficiaza de pensie pt. limita de virsta la 60 ani si 6 luni (deci peste 5 ani si 6 luni - in martie 2017).

Ma intereseaza daca mama se poate pensiona anticipat, sau anticipat partial, incepand de cand (octombrie 2011?), si cu ce penalitati la calculul pensiei (0.75% pe luna pentru perioada ramasa pana la varsta de pensie).

Va multumesc!

Conform [ link extern ] :
-Va puteti pensiona anticipat dupa anul 2011 luna Septembrie la virsta de 55 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 40 ani. (nu se indeplineste, mama are doar 35 de ani vechime)
-Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2011 luna Septembrie la virsta de 55 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani. (s-ar indeplini)