avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate krysta

Activitate krysta

Răspuns la discuția Amenintari! Un sfat va rog
am primit si eu niste cadouri fara sa le cer,refuzand anumite avansuri si chiar propunand sa ofer cadourile inapoi am primit un raspuns de gen ca ce se face cadou nu se da inapoi,aveam in tel mesaje de genu ce doresti sa iti cumpar din cutare loc nu accept refuz etc...detalii,dupa care primesc mesa la 1 sapt sa imi aduci tot inapoi dar tot ca daca nu iti fac aia si aia folosind expresia ta de la A la Z,am confirmat no prob inapoiez asta fiind dorinta mea inainte de a se cere,mergand la politie sa fac o sesizare ca sunt amenintata si ca as dori o persoana sa ma insoteasca si-sau sa intervina in caz ca amenitarile vor fi puse in fapta chiar daca eu vroiam sa inapoiez tot inca din propia initiativa mi sa raspus ca nu e de competenta politiei,iar daca patesc ceva sa ma duc a doua zi sa depun plangere,nu am fost intrebat nici macar cum ma numesc sau sa primesc un numar de ordin,asa tratament se primeste de la politia......nu stiu daca e ok sa zic orasul,sper sa nu ai nevoie sa se intervina iar in caz ca trebuie sper mai multa bafta decat am avut eu
in cazul de fata 2/3 din 6,6 inseamna 4 ani si 4 luni ce trb executati la zi(adica 12luni anul),iar dupa ce va savarsi aceasta perioada poate cere eliberarea conditionata?
iar despre calcularea anului de detentie sa inteleg ca e de 8 luni dupa ce a executat cel putin 2/3 din pedeapsa?
buna,un prieten are mai multe dosare penale iar in urma cereri de contopire a pedepselor a primit urmatoarea pedeapsa:definitivă la data de 21 iulie 2008, urmând ca petentul să execute pedeapsa cea mai grea, aceea de 5 ani şi 6 luni închisoare, la care se adaugă sporul de 1 an închisoare, intrat în putere de lucru judecat , în total petentul va executa pedeapsa de: - de 6 ani şi 6 luni închisoare şi interzicerea drepturilor prev. de art. 64 lit.a-b Cod penal pe timp de 5 ani. Interzice inculpatului exercitarea drepturilor prev. de art.71 Cod penal, rap. la art.64 lit.a Teza a II şi lit. b Cod penal, pe toată durata executării pedepsei închisorii. În baza art. 36 alin. 3 Cod penal, deduce din pedeapsa aplicată perioada executată începând cu data de 25 noiembrie 2008, la zi.intrebarea mea e cand va iesi si cum se calculeaza in prezent anul de detentie de 12 luni sau 8 luni,multumesc