avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1387 soluții astăzi
Forum Activitate alecbadman

Activitate alecbadman

nu stie nimeni sa raspunda? nu este o intrebare capcana si nici una retorica...chiar as vrea sa stiu de ce nimeni (nici politie - in pozitia sa oficiala, la ghiseu, nici avocati, nici instructori de la scoala de soferi, etc) nu a stiut sa-mi spuna ca eu, condamnat definiv pentru o infractiune la legea circulatiei, la un an de la ramanerea definitiva a condamnarii, trebuie sa fac cerere de anulare a permisului, pentru ca, dupa ce se aproba si se actualizeaza baza de date a politiei, sa pot participa la examenul de redobandire a permisului. CARE ESTE PROCEDURA / ACT NORMATIV DE ANULARE A PERMISULUI DE CONDUCERE IN CAZUL DE MAI SUS?
asa am facut. dar asta e procedura? adica, dupa un an, politia nu ar fi trebuit sa aiba hotararea si sa anuleze permisul, respectiv sa-si actualizeze si baza de date?
la mai bine de 3 ani de la retinerea permisului auto, dupa o condamnare definitiva pentru refuzul recoltarii probelor biologice, si dupa un an de la pronuntarea condamnarii definitive, incerc sa redobandesc permisul, in deplina legalitate. la politie mi se spune ca PERMISUL NU ESTE ANULAT, este RETINUT si pentru a fi anulat trebuie sa fac CERERE. stie cineva despre ce poate fi vorba?
AM AFLAT CE-I CU DOSARUL. ESTE LA PARCHET SI ULTIMA HARTIE DIN MARTIE 2011 ESTE O RTUP. CE INSEAMNA ASTA?
da, in februarie 2011, am fost chemat la parchet. si atat. ma intereaseaza daca pana la pronuntarea sentintei mai pot circula in legalitate.
ultima data (februarie 2011) era la parchet, urmand a fi inaintat spre judecare. mi s-a spus sa astept.
catre cine se adreseaza cererea pentru comunicarea stadiului dosarului? catre procuror?
cum aflu in ce stadiu este un dosar penal pentru refuz recoltare probe biologice. fapta s-a intamplat in mai 2010.
Răspuns la discuția permis auto
in bucuresti banuiesc ca e mai rau. si revin, daca dureaza 10 ani, in acest timp raman fara permis?
Răspuns la discuția permis auto
eu intrebam cat ar putea sa mai dureze inaintarea dosarului, pronuntarea sentinteti, etc, in romania octombrie 2011. adica daca dureaza inca 2 ani sau mai mult, inseamna ca in acest timp eu nu pot avea permis, nu-i asa?
Răspuns la discuția permis auto
si cat ar mai putea dura? aveti idee?