avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1568 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters224788

Activitate ContSters224788

va multumesc mult....!:(
Răspuns la discuția violenta in familie
hm....exact ca si situatia mea,incat am fost nevoita sa imi i-au copii si sa plec cat mai departe;dar sincer cred ca ar trebui sa se rezolve ceva ...cu (bautura din romania)...fiindca atunci incepe violenta,oricat ai incerca tu sa-i faci pe plac,nimic nu-i convive...logic este un om bonlav care nu vrea sa recunoasca ca are o problema si atunci mai bine....o lege pt."betivi"pt.ai baga la "alcolicii anonimi"...de ce trebuie sa dispar eu din peisaj si nu el....care este intradevar "o problema"...numai cine a trait asa ceva...intelege ce inseamna sa fii terorizat non-stop si tu si copii...a...da,sfaturi si idei iti poate da oricine,dar sunt egale cu zero....
va multumesc,eu am fost la mai multe licee si asta mi s-a spus sunt aproape de milano....trebuie 1 an de limba italiana(diploma nu doar sa stii limba) apoi liceul din csl.a 9 a(5 ani)......sau alta varianta daca plecam la calarasi cu ambii copiiclaudiu cel mic este acum cls.a 5 a peste doi ani cand termina eduar liceul trecea claudiu cls.a 7 a....ori aici ar fi trebuit sa-l dau cu 2 ani in urma adica sa intre cls.a 5 a(oricum as fi facut unul dintre ei pierdea doi ani de scoala...plus un an de lb.italiana...naspa....oricum multumesc ....pt.tot...
momentan,nu....tace si se inchide in el(aceeasi viata am avut si eu)stiu ca un tata nu il poti schimba tu,sau sa-i impui sa-ti ofere afectiune....sunt unii parinti care nu observa ca oricat de mare ai fi,poate ai nevoie de un sfat,o incurajare...
mai am un baiat de 11 ani care este aici cu mine,la scoala se descurca foarte bine;ori pentru eduard ar fi trebuit sa repete liceul din clasa a 9.a plus inca un an italiana;ori aici se face liceul 5 ani plus ...italiana un an...sase ani;la calarasi face doi ani si termina liceul...ori nu ma pot taia in doua,daca as fi putut as fi facut-o...
va multumesc !...riscant este ca fiul meu inca nu realizeaza ca el este "in gura lupului"sper sa nu se intample nimic grav....
am revenit...am si eu o intrebare:logic si normal nu ar fi intai sa-si ceara drepturile in instanta si apoi are dreptul de a sta cu copilul(dar acolo unde locuieste el)?in nici un caz in casa in care doar eu sunt proprietar....
eu nu-mi doresc decat un lucru:cum il pot tine la distanta de casa pe fostul sot pentru ca fiul meu sa poata fi linistit sa invete(fiindca este cls.a 11 a si invata foarte bine,este pacat sa il aduc in Italia si sa faca o scoala profesionala sau sa se angajeze.....)din motive stupide fiindca il santajeaza tatal lui emotional...eu am vorbit cu eduard,sunt de acord sa stea cu tatal lui 2 saptamani....(fiindca in 2 saptamani sigur ai v-a vedea adevarata fata )DAR DACA MA SUNA SI-MI SPUNE...."TATI M-A DAT AFARA DIN CASA" ..la 11-12 noaptea,eu vreau ca apartamentul sa fie un loc de refugiu pentru copil,in care va ramane pana termina liceul...cum il pot obliga pe fostul sot sa nu se apropie de casa(ca Eduard..sa fie linistit;fiindca eu cand locuiam acolo venea noaptea tarziu si batea in usa,facea scandal pe scara,se dezbraca...etc...)vreau o lege cu care sa il tin departe de casa....nu vreau sa distrug viitorul copilului,invata foarte bine si este pacat....
copilul are dreptul sa locuiasca cu tatal lui,dar acesta nu a cerut nici macar dreptul la vizita....cum se poate folosi de propriul copil ???????ok sa locuiasca cu tatal lui la locuinta tatalui,nu ...in locuinta pe care a dat-o cu copii cu tot sa scape de responsabilitati....un alcolic nu stie ce inseamna responsabilitate,educatie...etc....vine doar cu motive(am fost inconstient si nu am stiut ce fac)ori copilul momentan este in pericol,eu ce trebuie sa fac?sa astept sa adoarma cu tigara in mana sau cu gazele deschise....si sa-mi distruga copilul....asta este tara noastra.....incredibil sa existe dreptate....va multumesc !
va multumesc....am inteles,nici o lege nu protejeaza copii,doar mama "taie si spanzura"pentru ai proteja...hm...legile Romaniei....:rtfm:ne mai miram ca exista violenta;..."violenta naste violenta"...